Rosnące ceny żywności, energii, paliw – to one przede wszystkim – w ocenie premiera Mateusza Morawieckiego – dokuczają Polakom najbardziej. W związku z tym rządzący postanowili wprowadzić tzw. pakiet antyinflacyjny, dzięki któremu – o czym przekonuje premier – uda się stosunkowo szybko zmniejszyć m.in. ceny na stacjach benzynowych, a także wesprzeć polskie rodziny poprzez system dopłat wyrównawczych. Dziś szef rządu zadeklarował, że prace nad tarczą ruszyły, a większość rozwiązań powinna wejść w życie jeszcze przez końcem tego roku. Podkreślił jednak po raz kolejny, że Komisja Europejska nie zgodziła się na obniżenie podatku VAT od żywności.
Pod koniec listopada na specjalnie zwołanej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że rząd dostrzega rosnącą inflację i zamierza walczyć z nią wszelkimi dostępnymi sposobami. Zaraz potem przedstawił kilka rozwiązań, które rządzący zdecydowali się wdrożyć, aby złagodzić skutki wzrostu cen.
Należą do nich:
Prócz tego, Morawiecki zapowiedział wprowadzenie oszczędności na poziomie administracji publicznej, poprzez nietworzenie nowych etatów oraz nowych urzędów w kolejnych miesiącach, a także poszukanie oszczędności w tych sektorach, które są nieefektywne.
Jednym z kluczowych – z punktu widzenia konsumentów – założeń tarczy antyinflacyjnej jest także zadeklarowany przez premiera, a zmniejszający skutki inflacji “dodatek osłonowy”. Liczyć na niego mogłoby – o czym przekonywał podczas konferencji prasowej szef rządu – ponad 5 mln rodzin. Jak wskazano na stronach Ministerstwa, wysokość dopłat wynieść ma:
Dopłaty wypłacane byłyby w 2022 roku i podzielone na dwie raty. Dziś premier Mateusz Morawiecki wskazał jednocześnie, że dodatek osłonowy służyć ma rodzinom także w rekompensacie wzrostu cen żywności. Premier przypomniał bowiem słowa, które po raz pierwszy padły w zeszłym tygodniu, a dotyczyły zerowego VAT na żywność. Na to – jak przekonywał – nie wyraziła zgody Komisja Europejska.
„Gdyby była taka możliwość, to już teraz deklaruję wdrożenie na sześć miesięcy zerowych stawek VAT na żywność. Niestety ze strony Komisji Europejskiej – zarówno wobec Republiki Czeskiej, jak i wobec innych państw – w tym Polski – płynie do tej pory odpowiedź odmowna” – powiedział Mateusz Morawiecki.
Goszcząc dziś Śląsk, premier przekonywał, że tarcza antyinflacyjna ma złagodzić “wielkie ryzyka”, które pochodzą m.in. z podwyżki cen gazu przez Gazprom i Rosję, a także podwyżki usprawnień ETS i emisji CO2, z którymi mamy do czynienia w Unii Europejskiej.
Podczas dzisiejszego wystąpienia w śląskich Pyrzowicach szef rządu wskazał, że niektóre elementy pakietu antyinflacyjnego będą przedmiotem wtorkowych (30.11.2021 r.) prac. Przekonywał także, że rząd postara się wdrożyć całość jeszcze w tym roku.
– Zgodnie z naszą regułą wiarygodności i sprawczości postaramy się wdrożyć ten pakiet jeszcze w grudniu, tak żeby niektóre jego elementy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, a niektóre potem, mogły wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.” – powiedział szef rządu 29 listopada.
Z informacji przekazanych Państwowej Agencji Prasowej wynika, że ograniczenie dynamiki rosnących cen paliw ma nastąpić na skutek obniżenia od 20 grudnia tego roku do maja 2022 roku akcyzy do minimalnego dopuszczonego przez Unię Europejską poziomu akcyzy, a także wprowadzanego od 1 stycznia 2022 roku zwolnienia z podatku od sprzedaży detalicznej.
Podobny skutek – tym razem w przypadku rosnących cen gazu – na wzrost dynamiki cen tego surowca ma mieć wpływ obniżka podatku VAT z 23 do 8 proc. przez okres 3 miesięcy, czyli od 1 stycznia 2022 r. do 31 marca 2022 r.
Raty kredytów mogą znów wzrosnąć. Gdzie szukać tanich pożyczek gotówkowych?
„Oprócz szczególnej pomocy najbardziej potrzebującym, którzy otrzymają dodatki, chcemy solidarnie i sprawiedliwie złagodzić negatywne efekty wzrostu cen energii elektrycznej. Są one spowodowane kryzysem gazowym oraz wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (UE ETOS). Dlatego proponujemy: zwolnienie z akcyzy z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh dla gospodarstw domowych; obniżenie akcyzy na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców do minimum UE” – napisano dziś w informacji przekazanej PAP.
Zdjęcie główne: Lukasz Radziejewski z Pexels
1 Comments
[…] dni temu szef rządu w ramach walki ze wzrostem cen zaprezentował tzw. tarczę antyinflacyjną, której założenia w kolejnych miesiącach mają obniżyć przede wszystkim ceny paliw, energii […]