Ceny najmu mieszkań
Ceny najmu mieszkań w górę
29 listopada 2021
Inflacja w Polsce listopad 2021
Inflacja w Polsce najwyższa od 21 lat! To jeszcze nie koniec wzrostów cen
30 listopada 2021
Kiedy tarcza antyinflacyjna wejdzie w życie

Kiedy tarcza antyinflacyjna wejdzie w życie?

Rosnące ceny żywności, energii, paliw – to one przede wszystkim – w ocenie premiera Mateusza Morawieckiego – dokuczają Polakom najbardziej. W związku z tym rządzący postanowili wprowadzić tzw. pakiet antyinflacyjny, dzięki któremu – o czym przekonuje premier – uda się stosunkowo szybko zmniejszyć m.in. ceny na stacjach benzynowych, a także wesprzeć polskie rodziny poprzez system dopłat wyrównawczych. Dziś szef rządu zadeklarował, że prace nad tarczą ruszyły, a większość rozwiązań powinna wejść w życie jeszcze przez końcem tego roku. Podkreślił jednak po raz kolejny, że Komisja Europejska nie zgodziła się na obniżenie podatku VAT od żywności.

Tarcza antyinflacyjna — co zawiera?

Pod koniec listopada na specjalnie zwołanej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że rząd dostrzega rosnącą inflację i zamierza walczyć z nią wszelkimi dostępnymi sposobami. Zaraz potem przedstawił kilka rozwiązań, które rządzący zdecydowali się wdrożyć, aby złagodzić skutki wzrostu cen.

Należą do nich:

  • Obniżka cen paliw od 20 grudnia na okres 5 miesięcy. Premier wskazał w tym miejscu, że wysokość akcyzy zostanie w tym czasie obniżona minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Od 1 stycznia do końca maja 2022 roku paliwa mają być zwolnione także z podatku od sprzedaży detalicznej.
  • Obniżkę podatku VAT za energię elektryczną z 23 proc. do 5 proc. w okresie od stycznia do marca 2022 roku.
  • Obniżkę podatku VAT za gaz ziemny z 23 proc. do 8 proc. także w okresie od stycznia 2022 r. do marca 2022 r.
  • Zniesienie akcyzy na energię elektryczną.

Prócz tego, Morawiecki zapowiedział wprowadzenie oszczędności na poziomie administracji publicznej, poprzez nietworzenie nowych etatów oraz nowych urzędów w kolejnych miesiącach, a także poszukanie oszczędności w tych sektorach, które są nieefektywne.

Jednym z kluczowych – z punktu widzenia konsumentów – założeń tarczy antyinflacyjnej jest także zadeklarowany przez premiera, a zmniejszający skutki inflacji “dodatek osłonowy”. Liczyć na niego mogłoby – o czym przekonywał podczas konferencji prasowej szef rządu – ponad 5 mln rodzin.  Jak wskazano na stronach Ministerstwa, wysokość dopłat wynieść ma:

  • 400 zł w skali roku w przypadku gospodarstwa 1-osobowego przy dochodzie do 2100 zł / mc;
  • 600 zł w skali roku dla 2-3 osobowych gospodarstw domowych o dochodach do 1600 zł / mc na osobę;
  • 850 zł w skali roku dla 4-5 osobowych gospodarstw domowych o dochodach do 1500 zł / mc na osobę;
  • 1150 zł w skali roku dla 6 i więcej osobowych gospodarstw domowych o dochodach do 1500 zł / mc na osobę.

Dopłaty wypłacane byłyby w 2022 roku i podzielone na dwie raty. Dziś premier Mateusz Morawiecki wskazał jednocześnie, że dodatek osłonowy służyć ma rodzinom także w rekompensacie wzrostu cen żywności. Premier przypomniał bowiem słowa, które po raz pierwszy padły w zeszłym tygodniu, a dotyczyły zerowego VAT na żywność. Na to – jak przekonywał – nie wyraziła zgody Komisja Europejska.

„Gdyby była taka możliwość, to już teraz deklaruję wdrożenie na sześć miesięcy zerowych stawek VAT na żywność. Niestety ze strony Komisji Europejskiej – zarówno wobec Republiki Czeskiej, jak i wobec innych państw – w tym Polski – płynie do tej pory odpowiedź odmowna” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Goszcząc dziś Śląsk, premier przekonywał, że tarcza antyinflacyjna ma złagodzić “wielkie ryzyka”, które pochodzą m.in. z podwyżki cen gazu przez Gazprom i Rosję, a także podwyżki usprawnień ETS i emisji CO2, z którymi mamy do czynienia w Unii Europejskiej.

Tarcza antyinflacyjna. Kiedy wejdzie w życie?

Podczas dzisiejszego wystąpienia w śląskich Pyrzowicach szef rządu wskazał, że niektóre elementy pakietu antyinflacyjnego będą przedmiotem wtorkowych (30.11.2021 r.) prac. Przekonywał także, że rząd postara się wdrożyć całość jeszcze w tym roku.

Najniższe oprocentowanie kredytów hipotecznych Śląsk. W którym banku warto wziąć kredyt mieszkaniowy?

– Zgodnie z naszą regułą wiarygodności i sprawczości postaramy się wdrożyć ten pakiet jeszcze w grudniu, tak żeby niektóre jego elementy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, a niektóre potem, mogły wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.” – powiedział szef rządu 29 listopada.

Z informacji przekazanych Państwowej Agencji Prasowej wynika, że ograniczenie dynamiki rosnących cen paliw ma nastąpić na skutek obniżenia od 20 grudnia tego roku do maja 2022 roku akcyzy do minimalnego dopuszczonego przez Unię Europejską poziomu akcyzy, a także wprowadzanego od 1 stycznia 2022 roku zwolnienia z podatku od sprzedaży detalicznej.

Podobny skutek – tym razem w przypadku rosnących cen gazu – na wzrost dynamiki cen tego surowca ma mieć wpływ obniżka podatku VAT z 23 do 8 proc. przez okres 3 miesięcy, czyli od 1 stycznia 2022 r. do 31 marca 2022 r.

Raty kredytów mogą znów wzrosnąć. Gdzie szukać tanich pożyczek gotówkowych?

„Oprócz szczególnej pomocy najbardziej potrzebującym, którzy otrzymają dodatki, chcemy solidarnie i sprawiedliwie złagodzić negatywne efekty wzrostu cen energii elektrycznej. Są one spowodowane kryzysem gazowym oraz wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (UE ETOS). Dlatego proponujemy: zwolnienie z akcyzy z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh dla gospodarstw domowych; obniżenie akcyzy na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców do minimum UE” – napisano dziś w informacji przekazanej PAP.

Zdjęcie główne: Lukasz Radziejewski z Pexels

1 Comments

  1. […] dni temu szef rządu w ramach walki ze wzrostem cen zaprezentował tzw. tarczę antyinflacyjną, której założenia w kolejnych miesiącach mają obniżyć przede wszystkim ceny paliw, energii […]