Kredyt pod zastaw lokalu użytkowego
Kredyt pod zastaw lokalu użytkowego. Czy to możliwe?
9 września 2022
Pomoc w spłacie kredytu
Pomoc w spłacie kredytu hipotecznego. Jakie są możliwości?
22 września 2022
Kredyt bez wkładu własnego Śląsk

Kredyt bez wkładu własnego Śląsk 2022. Gdzie szukać ofert?

Kredyt bez wkładu własnego Śląsk. Czy możliwe jest już zaciągnięcie preferencyjnego kredytu bez wpłaty własnej na mieszkanie w Katowicach, Sosnowcu, Bytomiu, Gliwicach, bądź innym mieście na Śląsku? Na czym polega oferowane w ramach Polskiego Ładu mieszkanie bez wkładu własnego i kto może skorzystać z oferty? Na co zwrócić uwagę i gdzie złożyć wniosek o kredyt hipoteczny bez wpłaty własnej? O tym w dzisiejszym wpisie ekspertów kredytowych z Wrocławia.

Czym jest mieszkanie bez wkładu własnego?

Mieszkanie bez wkładu własnego, to potoczne określenie wdrożonego w ramach Polskiego Ładu rozwiązania, polegającego na tym, że spółka Skarbu Państwa udzieli gwarancji osobom nieposiadającym oszczędności na wkład własny, aby mogły zaciągnąć kredyt hipoteczny. Przypomnijmy w tym miejscu, że zgodnie z Rekomendacją S, wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego, minimalny wkład własny wynosi aktualnie 20 procent wartości mieszkania czy domu. Istnieje możliwość wpłaty jedynie 10 procent, jednak wiąże się to z koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.

Mieszkanie bez wkładu własnego jest zatem jedynie “opcją”, która pozwoli części Polaków wziąć kredyt mieszkaniowy, bez konieczności wpłaty własnej.

WAŻNE! Zaciągając kredyt bez wkładu własnego, musimy liczyć się z tym, że rata kredytowa będzie znacznie wyższa, ponieważ będziemy musieli spłacić pełną wartość nieruchomości. Kredyt hipoteczny bez wpłaty własnej będzie także bardziej ryzykowny dla banków, co może spowodować, że otrzymamy gorszą ofertę, niż w sytuacji, gdy dokonujemy częściowej wpłaty.

Dla kogo mieszkanie bez wkładu własnego Śląsk – Katowice, Sosnowiec, Bytom, Gliwice?

Aby móc zaciągnąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego na Śląsku, czy w każdym innym rejonie Polski, musimy spełnić określone w ustawie warunki. O mieszkanie bez wkładu własnego wnioskować mogą wyłącznie osoby w wieku 20-40 lat. Nie oznacza to jednak, że każda osoba mieszcząca się w tym przedziale otrzyma kredyt mieszkaniowy bez wpłaty własnej. Rządzący adresują gwarancje udzielane przez BGK jedynie do rodzin, a więc małżeństw z minimum jednym dzieckiem oraz osób samotnie wychowujących dziecko/dzieci.

Mieszkanie bez wkładu własnego Śląsk.
Mieszkanie bez wkładu własnego Śląsk. Kto może się o nie ubiegać?

Prócz tego, jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem mieszkania czy budową domu i chcemy skorzystać z kredytu bez wkładu własnego, nie możemy posiadać praw do żadnej innej nieruchomości mieszkalnej. Dotyczy do wszystkich rejonów Polski i nie ma znaczenia czy mieszkanie posiadamy np. w Warszawie, a drugie chcemy kupić przykładowo w Katowicach, Głogowie, Sosnowcu czy Bytomiu.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego Śląsk. Na co można go przeznaczyć?

Tutaj rządzący także zastosowali pewne ograniczenia i jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem domu np. na Śląsku, to kredyt bez wkładu własnego nie będzie dla nas dostępny. Przeznaczyć go można bowiem wyłącznie na zakup mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego, bądź budowę domu. Zauważmy jednak, że ustawa reguluje także maksymalną wysokość jednego metra kwadratowego mieszkania, które chcemy kupić, zaciągając ten preferencyjny kredyt hipoteczny.

Kolejną kwestią jest to, że Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli nam gwarancji wyłącznie do 20 procent wartości mieszkania lub kosztów budowy domu, jednak nie więcej, niż do kwoty 100 tys. zł. Oznacza to, że wiele mieszkań na Śląsku, jak np. w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu czy Bytomiu, zostanie wykluczone z możliwości finansowania kredytem bez wkładu własnego. Po pierwsze z uwagi na cenę jednego metra kwadratowego, po drugie z uwagi na ich wartość, które bardzo często przekracza pół miliona złotych.

Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego na Śląsku. Gdzie szukać ofert?

Większość rozwiązań i zmian (głównie podatkowych) zawartych w Polskim Ładzie weszła w życie już pierwszego stycznia tego roku. Nie oznacza to jednak, że kredyt bez wkładu własnego, czy też jak nazywają go politycy, mieszkanie bez wkładu własnego, jest już dostępne. W ustawie pojawił się bowiem zapis o tzw. okresie przejściowym, który wynosi pół roku. Ustawę opublikowano w Dzienniku Ustaw na przełomie listopada i grudnia 2021, więc pierwsze oferty kredytów bez wkładu własnego pojawią się na Śląsku i na terenie całej Polski, dopiero w połowie 2022 roku. Bank Gospodarstwa Krajowego musi jeszcze w tym czasie zawrzeć z bankami komercyjnymi stosowne umowy oraz określić mechanizmy działania.

Aktualnie nie wiadomo zatem także, które z banków w Katowicach, Gliwicach, Bytomiu, Sosnowcu, czy innym mieście na Śląsku, będą przyjmowały wnioski o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Oczekiwać można jednak, że będą to największe instytucje finansowe w kraju.

Jeśli zależy nam na możliwie najszybszym uzyskaniu preferencyjnego kredytu na mieszkanie na Śląsku, warto skontaktować się już dziś z niezależnym ekspertem kredytowym, który ma dostęp do wielu ofert banków. Zyskamy dzięki temu zarówno czas, jak i możliwość finansowania na bardzo korzystnych warunkach.

Państwo dopłaci do kredytu bez wkładu własnego

Na zakończenie warto dodać, że kredyt hipoteczny bez wkładu własnego będzie podlegał częściowej dopłacie, jeśli w trakcie jego spłaty, w rodzinie pojawi się kolejne dziecko. Za drugie możemy oczekiwać dopłaty ze Skarbu Państwa w wysokości 20 tys. zł, za każde kolejne 60 tys. zł. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, z preferencyjnych kredytów hipotecznych skorzystać ma nawet 80 tysięcy rodzin rocznie.

Zdjęcie główne: Benkrut via Canva. Zdjęcie w treści: Tom Penpark via Canva

Komentarze są wyłączone.