Jak sprawdzić, czy bukmacher działa legalnie?
Jak sprawdzić, czy bukmacher działa legalnie?
22 czerwca 2023
Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem
Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. Czy warto?
29 lipca 2023
Kredyt motocyklowy

Kredyt motocyklowy czy pożyczka na motocykl?

Pożyczka na motocykl lub kredyt motocyklowy to produkty finansowe, które pomogą sfinansować w krótkim czasie praktycznie każdy jednoślad. Nie ma tu znacznia, czy jesteśmy fanami chopperów, customów czy nakdeów, bądź crossów, kredyt motocyklowy można przeznaczyć na każdy z nich. Pytaniem jest jednak to, na jaki kredyt motocyklowy warto się zdecydować. Do wyboru bowiem są dwa, o czym w dzisiejszym wpisie.

Kredyt motocyklowy czy pożyczka na motocykl?

W rodzimej bankowości mamy zasadniczo do wyboru dwa rodzaje kredytów, które równie dobrze sprawdzą się przy większości motocykli. Pierwszym z nich jest kredyt samochodowy (kredyt celowy), drugim zaś kredyt konsumpcyjny, szerzej znany, jako kredyt gotówkowy lub pożyczka gotówkowa. To, który z nich wybierzemy, zależy w dużej mierze od preferencji kredytobiorcy, pojazdu, który będzie celem finansowania, a także zdolności kredytowej i historii kredytowej, jaką wykazuje się kredytobiorca. Od nich bowiem zależą m.in. koszty kredytu, a te w znacznym stopniu powinny być wyznacznikiem atrakcyjności oferty kredytowej.

WAŻNE! Kredyt celowy (kredyt motocyklowy), zwykle jest znacznie tańszy od typowych kredytów konsumpcyjnych (kredytów gotówkowych), co wynika z kilku czynników, które opiszemy za chwilę. Przed podjęciem decyzji kredytowej, warto porównać oferty kredytów w różnych instytucjach, w czym pomóc może niezależny ekspert kredytowy.

Kredyt motocyklowy (kredyt celowy)

Kredyt samochodowy na motocykl, czyli potocznie kredyt motocyklowy to rozwiązanie adresowane praktycznie do wszystkich miłośników jednośladowej motoryzacji. Dzięki dużym kwotom, długim terminom spłaty, a także szerokim spektrum zastosowań, kredyt samochodowy perfekcyjnie pasuje do różnych pojazdów. Sfinansować nim można zarówno auta czy motocykle, ale także skutery, quady, kempingi czy nawet motorówki. Praktycznie każdy pojazd, który posiada dowód rejestracyjny i na którym bank będzie mół dokonać zabezpieczenia.

I tu właśnie możemy od razu sprawnym ruchem przejść do największego minusa kredytów samochodowych, a konkretniej zabezpieczenia. Banki w Polsce zwykle wykorzystują albo przewłaszczenie na zabezpieczenie, albo zastaw rejestrowy. Czasem można spotkać się także z wekslem in blanco. Każdy z nich ma gwarantować instytucji odzyskanie wypłaconych środków, gdy kredytobiorca przestanie spłacać zaciągnięte zobowiązanie.

kredyt na motocykl
Kredyt na motocykl / kredyt motocyklowy. Jaki wybrać? Ekspert kredytowy Śląsk.

W przypadku przewłaszczenia na zabezpieczenie w kredycie motocyklowym trzeba liczyć się z tym, że bank od początku będzie współwłaścicielem maszyny, a pełnię praw zyskamy dopiero po spłacie całości kredytu. Zastaw rejestrowy wiąże się zaś z zawarciem umowy zastawnej, która zostanie zgłoszona w sądzie rejestrowym. Oba rodzaje zabezpieczeń będą widniały w odpowiedniej formie w dowodzie rejestracyjnym motocykla, co skutecznie uniemożliwi sprzedaż go bez wiedzy / zgody banku.

WAŻNE! Prócz zabezpieczenia na finansowanym pojeździe banki wymagają zwykle wykupienia dodatkowej polisy AC, co wiąże się z pewnymi kosztami, które obciążają naturalnie kredytobiorcę. Ubezpieczenie AC zabezpieczenia zarówno bank, jak i samego klienta banku w sytuacji, gdy motocykl zostanie skradziony lub dojdzie do szkody całkowitej. Dzięki cesji polisy AC na bank instytucja odzyska swoje pieniądze, a my nie będziemy musieli spłacać całego kredytu.

Zabezpieczenia kredytu motocyklowego powodują, że banki są w stanie udzielić finansowania na znacznie korzystniejszych warunkach, niż w przypadku kredytów gotówkowych. Możemy oczekiwać m.in. znacznie niższego oprocentowania, niższej marży, a także prowizji, z której często banki są w stanie całkowicie zrezygnować.

Nie każdy kredyt samochodowy / kredyt motocyklowy wygląda tak samo. Przed podjęciem decyzji porównaj oferty kredytowe różnych banków i wybierz tę, która nie jest obarczona zbyt dużymi kosztami.

Pożyczka na motocykl (kredyt gotówkowy)

Drugą, równie chętnie wykorzystywaną formą finansowania motocykla, jest pożyczka gotówkowa. W jej przypadku na pewno trzeba liczyć się z większymi kosztami kredytowymi, co wynika z braku zabezpieczeń. Często jest to jedynie dodatkowe ubezpieczenie, jednak nie każda instytucja go wymaga. Pamiętajmy jednak o tym, że pożyczka gotówkowa zaciągnięta w banku, będzie zwykle znacznie tańsza, aniżeli ta, z którą możemy się spotkać w instytucjach pozabankowych. Często są one znacznie bardziej ryzykowne, a koszty kredytu mogą mocno odbiegać od tych, które zaoferują banki.

Pożyczka gotówkowa na motocykl będzie świetnym rozwiązaniem przede wszystkim w przypadku maszyn używanych, których ceny oscylują w granicach 15-25 tysięcy. Taką kwotę z łatwością można pozyskać nawet online, jednak trzeba pamiętać, że może być ona nieco droższa od tej, którą zaoferuje pracownik w placówce bankowej lub niezależny ekspert kredytowy.

Ogromnym plusem pożyczki gotówkowej na motor jest także czas. Większość kredytów gotówkowych można otrzymać nawet tego samego dnia, co jest praktycznie niemożliwe w przypadku kredytu celowego, którym jest kredyt motocyklowy.

To, na który rodzaj kredytu, czy też pożyczki na motocykl się zdecydujemy, zależy głównie od nas, a także samego pojazdu. Warto jednak pamiętać, że nie każda oferta banku jest na tyle atrakcyjna, że powinniśmy automatycznie się na nią decydować. Porównajmy uprzednio różne oferty i podejmijmy decyzję, której nie będziemy żałować, przemierzając setki, tysiące kilometrów na wymarzonej maszynie.

Zdjęcia: christels, Maxx Girr / Canva.

Komentarze są wyłączone.