Kredyt bez wkładu własnego Śląsk
Kredyt bez wkładu własnego Śląsk. Katowice, Bytom, Gliwice, Sosnowiec – gdzie szukać ofert?
13 września 2022
Jak sprawdzić, czy bukmacher działa legalnie?
Jak sprawdzić, czy bukmacher działa legalnie?
22 czerwca 2023
Pomoc w spłacie kredytu

Pomoc w spłacie kredytu hipotecznego. Jakie są możliwości?

Z uwagi na znaczne wzrosty stóp procentowych, a także szalejącą w ostatnich czasach inflację, wiele osób może mierzyć się z trudnościami w regularnym spłacaniu rat kredytu. Największe problemy mogą występować w przypadku kredytów hipotecznych, które cechuje wysoka kwota oraz długi okres kredytowania. Na jaką pomoc w spłacie kredytu możemy liczyć w 2022 i 2023 roku? Jakie rozwiązania są dostępne dla kredytobiorców? Odpowiadają eksperci kredytowi ze Śląska.

Raty kredytów rosną w zastraszającym tempie

Po latach niezwykle niskiego oprocentowania pożyczek i kredytów, z uwagi na znaczne wzrosty inflacji w Polsce, Nardowy Bank Polski pod koniec 2021 roku rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych. Trwa on – na nieszczęście dla kredytobiorców – do dziś, co powoduje, że oprocentowanie kredytów rośnie w szalonym tempie. Tylko na przestrzeni 7 miesięcy stawka WIBOR, a więc wskaźnik, na którym bazują kredyty oparte o zmienne oprocentowanie, poszybowała o ponad 5 procent. Tak duża zmiana powoduje, że w przypadku kredytów hipotecznych – szczególnie tych zaciągniętych w ostatnich dwóch latach – wysokość miesięcznej raty mogła podskoczyć nawet o 80 procent.

Z tego powodu rząd przygotował dla kredytobiorców pakiet pomocowy, który ma zabezpieczyć spłacalność kredytów mieszkaniowych na najbliższe kilka lat.

Rządowa pomoc w spłacie kredytu hipotecznego

Przedstawione niedawno przez premiera Mateusza Morawieckiego rozwiązania, mające na celu wsparcie Polaków w spłacie kredytów, dotyczą wyłącznie osób posiadających zobowiązania hipoteczne. Oznacza to, że z wymienionych poniżej możliwości nie skorzystają np. kredytobiorcy, który mają problem ze spłatą kredytów gotówkowych, samochodowych, ratalnych czy innych zobowiązań bankowych.

WAŻNE! Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z rządowej pomocy, warto sprawdzić także inne możliwości, które przedstawi niezależny ekspert kredytowy Śląsk.

pomoc w spłacie kredytu hipotecznego
Pomoc w spłacie kredytu hipotecznego to m.in. wakacje kredytowe, Fundusz Wsparcia Kredytobiorców i zamiennik WIBOR. EKspert kredytowy Śląsk.

Ustawowe wakacje kredytowe

Jednym z rozwiązań, które już niebawem mają wejść w życie, są znane z okresu pandemii wakacje kredytowe. Polegają one na tym, że przez okres określony w ustawie, nie będziemy musieli spłacać rat kredytu mieszkaniowego.

Zgodnie z informacjami, które przedstawił szef rządu, z wakacji kredytowych w 2022 roku będzie można skorzystać aż 4-krotnie, co oznacza, że przez 4 miesiące na przestrzeni najbliższych 6 miesięcy nie zapłacimy banko raty kredytu.

Co najważniejsze, wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty kredytu.

W roku 2023 z wakacji kredytowych także będzie można skorzystać aż 4-krotnie i podobnie, jak w 2022 banki nie będą wymagały od nas ani złotówki. Aby skorzystać z wakacji kredytowych w ramach rządowej pomocy w spłacie kredytu, trzeba zgłosić się do banku, w którym posiadamy zaciągnięte zobowiązanie. Ustawa powinna wejść w życie jeszcze w czerwcu 2022 roku.

Pomoc w spłacie kredytu – Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Kolejnym z punktów rządowej tarczy dla kredytobiorców jest rozszerzenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Instytucja powstała w 2015 roku, jednak do końca 2021 roku nie była zbyt popularna. Wszystko zmieniło się odkąd NBP zaczął podnosić stopy procentowe, co wystrzeliło raty kredytów hipotecznych w górę.

Środki zgromadzone w funduszu pochodzą z dobrowolnych wpłat banków, a premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że na pomoc w spłacie kredytu przeznaczonych ma być 2 mld zł w 2022 roku oraz taka sama kwota w roku 2023. Fundusz prowadzony jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego, jednak wniosek o wsparcie należy złożyć w banku, w którym posiadamy kredyt hipoteczny. Aby skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, trzeba naturalnie spełnić określone w Ustawie warunki. 

Pomoc w spłacie kredytu od BGK polega na udzieleniu przez fundusz nieoprocentowanej pożyczki, której maksymalna wysokość może wynieść 72 tysiące złotych. Pożyczka wypłacana jest co miesiąc w kwocie nie większej niż 2000 zł, a pieniądze mogą zostać przeznaczone wyłącznie na spłatę raty kredytu mieszkaniowego. Co istotne, karencja w spłacie pożyczki wynosi 2 lata, a w przypadku terminowego spłacania przez okres 100 miesięcy, resztę pożyczki (maksymalnie 44 raty) Fundusz może umorzyć.

Zamiennik WIBOR

Kolejnym instrumentem, który ma na celu pomoc w spłacie kredytu hipotecznego jest zamiana wskaźnika WIBOR na “inny”. Zgodnie z informacjami, które przekazał Mateusz Morawiecki, wskaźnik ten ma być niższe nawet o 0,4 proc., co pozwoli na realne oszczędności. Aktualnie nie wiadomo jednak dokładnie, o ile będzie niższy od WIBOR, a także od kiedy miałby być stosowany. Nie wiadomo także, czy będzie dotyczył okresu przyszłego (pozostałej kwoty do spłaty), czy także poprzednich miesięcy / lat.

Pomoc w spłacie kredytów. Co mogą zrobić kredytobiorcy?

Prócz rządowej pomocy, którą opisaliśmy powyżej, osoby mierzące się z problemami w spłacie rat kredytu hipotecznego, mogą dodatkowo zastosować kilka “zabiegów”, które również przyczynią się do poprawy ich sytuacji. Najważniejsze jest przede wszystkim zmniejszenie raty kredytu, co można zrobić na kilka sposobów. Przede wszystkim – i co zawsze polecamy naszym klientom – należy rozpocząć negocjacje z bankiem. Bez względu na to, czy kredyt spłacamy dopiero rok czy 10 lat, dobrze przeprowadzone negocjacje pozwolą na obniżenie oprocentowania kredytu lub zmniejszenie kosztów pobocznych.

Innym sposobem jest refinansowanie kredytu, czyli przeniesienie zobowiązania do innego banku, takiego, który zaoferuje lepsze warunki. Dzięki temu zabiegowi można oszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Doświadczony ekspert kredytowy z Katowic pomoże znaleźć odpowiedni kredyt refinansowy całkowicie za darmo!

Trzecią możliwością, którą mają kredytobiorcy, jest prolongata, czyli wydłużenie okresu spłaty, co pozwoli na zmniejszenie wysokości miesięcznej raty. Pamiętajmy jednak, że wydłużenie czasu trwania umowy spowoduje zwiększenie należnych bankowi odsetek.

Zdjęcia: ngampolthongsai via Canva.

Komentarze są wyłączone.