Ubezpieczenia kredytu hipotecznego
Ubezpieczenia kredytu hipotecznego. Które są wymagane?
18 lutego 2022
Jak pozyskać dotacje unijne dla firm i wykorzystać je do zrównoważonego rozwoju?
Jak pozyskać dotacje unijne dla firm i wykorzystać je do zrównoważonego rozwoju?
23 czerwca 2022
kredyt hipoteczny dla firmy

Kredyt hipoteczny dla firmy. Czy to możliwe?

Przedsiębiorcy rozważający zakup nieruchomości, bez względu na to, czy chodzi o biuro, lokal użytkowy, halę produkcyjną czy inną nieruchomość komercyjną, mają do dyspozycji kilka możliwości finansowania. Do najczęściej stosowanych zaliczyć można jednak “stare i dobre” kredyty bankowe. Który z nich sprawdzi się w przypadku chęci zakupu nieruchomości? Czy kredyt hipoteczny dla firmy jest możliwy?

Rodzaje kredytów firmowych

Zanim omówimy możliwość udzielenia firmie kredytu hipotecznego, warto wypunktować i w kilku słowach opisach każdy z kredytów firmowych, które są dostępne w polskiej bankowości. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że duże firmy mogą praktycznie dowolnie kształtować z bankami umowy kredytowe, co powoduje, że wiele z produktów tworzonych jest typowo pod dane przedsiębiorstwo. Mniejsze i średnie firmy takiej możliwości zwykle nie mają i muszą bazować na ogólnodostępnych kredytach dla firm. A są to m.in.:

  • kredyty obrotowe
  • kredyty inwestycyjne
  • kredyty samochodowe dla firm
  • kredyty pomostowe
  • kredyty technologiczne
  • kredyty konsolidacyjne

Celowo nie wskazujemy powyżej jednak jednego, który także jest dostępny w znacznej części banków i to właśnie on jest przedmiotem dzisiejszego wpisu, ale zajmiemy się nim za moment.

Kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy jest rozwiązaniem, które pozwoli na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa. Dzięki udostępnieniu przez bank określonej kwoty w rachunku bieżącym przedsiębiorcy mają stały dostęp do gotówki, którą mogą przeznaczyć na dowolny cel. Może to być zarówno zakup towarów, jak i usług, ale także uregulowanie należności skarbowych, zapłata składek ZUS czy wypłata wynagrodzeń. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku kredytów obrotowych w rachunku kredytowym, ponieważ przeznaczenie środków jest ściśle określone w umowie kredytowej.

Mogą to być co prawda te same potrzeby, które wymieniliśmy wcześniej, jednak muszą być wymienione w umowie. Wysokość udzielonego kredytu jest mocno związana z obrotami na rachunku, a spłata kredytu zwykle odbywa się po każdym wpływie środków z tytułu sprzedaży towarów i usług. Kredyt obrotowy kompletnie nie będzie nadawał się zatem do sfinansowania nieruchomości.

Kredyt inwestycyjny

Innym niezwykle popularnym kredytem firmowym jest kredyt inwestycyjny. Skorzystać z niego mogą te przedsiębiorstwa, które na rynku działają już jakiś czas i chcą rozwinąć skrzydła, czyniąc jakieś inwestycje. Rodzaj inwestycji zwykle nie ma większego znaczenia, jednak o tym, czy kredyt zostanie przyznany na dany cel, zależy wyłącznie od banku. Istotna jest oczywiście zdolność kredytowa.

Kredyt inwestycyjny na nieruchomość
Kredyt inwestycyjny na nieruchomość. Ekspert kredytowy Śląsk.

Jeśli firma posiada odpowiednie możliwości finansowe, banki są gotowe do udzielenia kredytu inwestycyjnego na różne projekty, także na budowę nieruchomości. Zakup nieruchomości już postawionej także może być przedmiotem finansowania za pomocą kredytu inwestycyjnego, jednak lepszym rozwiązaniem będzie inny typ kredytu, który wskazujemy na końcu wpisu.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy dla firm nie różni się niczym do typowe kredytu samochodowego udzielanego konsumentom. Różnica jest jednak w większej ilości pojazdów, które banki są w stanie sfinansować. Zaliczyć do nich można m.in. samochody osobowe, samochody dostawcze, samochody ciężarowe, samochody specjalistyczne (karetki, wozy strażackie, etc.), motorówki, motocykle i skutery, quady i wiele innych pojazdów, które mogąc być przydatne w firmie. Jak nie trudno się domyślić, kredytem samochodowym jednak nieruchomości nie sfinansujemy. Przejdźmy więc dalej.

Kredyt pomostowy i kredyt technologiczny

Te dwa rodzaje kredytów celowych dla firm w żaden sposób nie są związane z nieruchomościami, jednak nie możemy ich pominąć, opisując inne kredyty firmowe. Kredyt pomostowy adresowany jest do tych przedsiębiorców, którzy otrzymali dotację na określony projekt, ale wypłata środków uzależniona jest od jego ukończenia. Pożyczka bankowa ma za cel realizację danego projektu, co następnie jest refinansowane.

Kredyt hipoteczny dla firmy. Czy to możliwe?

Wymieniliśmy już wszystkie rodzaje kredytów firmowych, z jakimi mamy do czynienia na rodzimym rynku. Co zatem z kredytem hipotecznym dla firm? Czy takie rozwiązanie jest możliwe? Zdecydowanie tak! I do tego nie jest ani nowością, ani niczym nadzwyczajnym. Większość banków w Polsce posiada w swojej ofercie taki produkt, jak kredyt hipoteczny dla firm.

Jedyną różnicą względem kredytów mieszkaniowych (kredytów hipotecznych dla ludności) jest przedmiot finansowania. Zwykle banki nie chcą udzielać kredytów hipotecznych firmie, której celem jest zakup mieszkania. Kredyt hipoteczny dla firmy przeznaczony może być zwykle na: biura i biurowce, lokale użytkowe, działki budowlane, lokale usługowe i tak naprawdę każdą nieruchomość komercyjną, na której da się ustanowić hipotekę. Dodać należy, że kredyt hipoteczny dla firmy zwykle będzie znacznie tańszy, aniżeli kredyt inwestycyjny na nieruchomość, co warto wziąć pod uwagę jeszcze na etapie poszukiwania odpowiedniego produktu bankowego.

W znalezieniu najkorzystniejszego kredytu hipotecznego dla firmy pomóc może niezależny ekspert kredytowy, który uprzednio porówna oferty wielu banków i wskaże tę, która będzie najkorzystniejsza.

Zdjęcia: achiartistul, hxdbzxy via Canva.

Komentarze są wyłączone.