Banki starają się sprostać oczekiwaniom wszystkich klientów, dlatego zazwyczaj w swojej ofercie posiadają produkty zarówno dla osób fizycznych, jak i firm. Czym charakteryzują się zobowiązania udzielne przez wierzycieli przedsiębiorcom i czym różnią się od innych? Odpowiedź na te i inne ważne pytania znajdziesz poniżej.
Do oferowanych przed banki kredytów dla firm zaliczamy głównie produkty: obrotowe (na sfinansowanie bieżących potrzeb przedsiębiorstwa), inwestycyjne (np. na zakup pojazdu czy maszyny) oraz w rachunku odnawialnym (na zasadzie debetu). Dla biznesu można także zaciągnąć kredyt: na założenie działalności, hipoteczny, pomostowy (dla firm, które zawnioskowały o dotację, ale jeszcze jej nie otrzymały), lombardowy pod zastaw ruchomości, konsolidacyjny, technologiczny oraz gotówkowy.
Niektóre z tych produktów nie są dostępne w ofercie dla osób fizycznych, co wynika z odmiennych potrzeb obydwóch grup klientów. Dodatkowo warto zaznaczyć, że zobowiązania dla firm cechują się większą liczbą wymaganych formalności, a warunki ich przyznawania są nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku kredytów dla osób fizycznych, gdyż przed wydaniem decyzji kredytowej, pod uwagę brane są różne aspekty. Kredyty dla firm mogą także być bardziej zabezpieczone, a wcześniejsza spłata często obarczona jest większymi kosztami. Analizując okres i sumę kredytowania – czas zazwyczaj jest krótszy niż w przypadku zobowiązania indywidualnego, aczkolwiek kwoty mogą być dużo wyższe. Warto podkreślić, że kredyty udzielone osobie fizycznej nie mogą być przeznaczone na sfinansowanie potrzeb firmy!
Wszystkim osobom niewiedzącym, który kredyt wybrać, doradza serwis. Można znaleźć tam bardzo praktyczne informacje, o tym jak ubiegać się o niego, w jakim banku wybrać oraz na jaki się zdecydować. My skupimy się jednak na kolejnej ważnej kwestii – na co zwrócić uwagę podczas porównywania konkretnych produktów. Co do zasady należy kierować się bardzo podobnym aspektami, co przy decydowaniu o kredycie dla osób fizycznych. Jednym z najważniejszych kryteriów powinno być RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, stanowiąca ogólny koszt zaciągniętego zobowiązania. Dodatkowo istotnymi kwestiami są:
Pierwszym z wymagań, które banki stawiają przed potencjalnymi kredytobiorcami kredytu dla firm, jest to, że muszą oni posiadać zarejestrowaną działalność gospodarczą. Największą szansę na otrzymanie gotówki mają te przedsiębiorstwa, które działają na rynku od dawna. Od nowo założonych firm bank może wymagać przedstawienia biznesplanu, który ma pozwolić na oszacowanie, czy utrzyma się ona na rynku. Ponadto konieczne jest przedstawienie dokumentacji związanej z kondycją finansową firmy oraz zbadanie jej zdolności kredytowej – tak jak w przypadku kredytów udzielanych osobom fizycznym. Warto podkreślić, że w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bank wymaga przedłożenia zgody każdego z członów zarządu.