Który kredyt mieszkaniowy wybrać?
Który kredyt jest najlepszy?
1 lutego 2020
Kredyt mieszkaniowy – co to w ogóle jest?
Kredyt mieszkaniowy – co to w ogóle jest?
2 listopada 2020
Zdolność kredytowa - co to w ogóle jest?

Zdolność kredytowa - co to w ogóle jest?

Tematem, który ściśle wiąże się z kalkulatorem kredytowym jest zdolność kredytowa. Czym właściwie jest tak dokładnie zdolność kredytowa? Najprościej rzecz ujmując, zdolność kredytowa pokazuje bankowi lub innej instytucji finansującej na jaki kredyt jest nas stać. Wszystko bowiem zależy od ilości posiadanych przez nas pieniędzy.

Zdolność kredytowa to zdolność podmiotu gospodarczego do spłaty zaciągniętej wcześniej pożyczki w określonym wcześniej terminie wraz z odsetkami. Jeśli będziemy chcieli kiedykolwiek wziąć kredyt to sprawdzenie właśnie zdolności kredytowej będzie jednym z pierwszych działań naszego banku. Kredytodawca musi mieć pewność, że poradzimy sobie z nowym obciążeniem finansowym i nie straci on na tym sporej sumy pieniędzy, na podstawie tego określana jest nasza wiarygodność jako klienta. Obliczana jest ona na podstawie kilku parametrów, takich jak ustalenie wysokości uzyskiwanych przez nas dochodów, forma umowy o pracę jaka posiadamy, cechy osobowościowe klienta- wiek, stan cywilny, liczna osób do utrzymania, status majątkowy, wykształcenie, praca, stanowisko, zawód, historia w banku, liczba zaciągniętych wcześniej kredytów oraz wysokość stałych wydatków. Ponadto brane pod uwagę są dane dotyczące wysokości chcianego przez nas kredytu, terminu spłaty, wysokości oprocentowania oraz proponowanego zabezpieczenia, przykładowo może to być nieruchomość.

Każdy bank, jeszcze przed udzieleniem nam jakiegokolwiek kredytu, sprawdza dokładnie nasz stan finansowy. Dzięki temu, bank wie, jaką kwotę pieniędzy może nam pożyczyć, abyśmy my, mogli regularnie spłacać raty. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Dlaczego? Ano dlatego, że każdy bank do obliczenia zdolności kredytowej używa innych kryteriów. Nie powinno nas więc dziwić, że w jednym banku nasz wniosek kredytowy zostanie odrzucony, natomiast w innym od razu przyjęty. Zależy to głównie od tego, jakie ryzyko spłaty jest w stanie zaakceptować dany bank. Jedni są bardziej odważni, dlatego mimo wielkiego ryzyka, zdecydują się na udzielnie nam kredytu, drudzy natomiast, nie będą chcieli tak ryzykować i odeślą nas z kwitkiem.

Zdolność kredytowa - co to w ogóle jest
Zdolność kredytowa – co to w ogóle jest?

Jeśli nie jesteśmy pewni tego, czy dany bank udzieli nam danego kredytu hipotecznego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowego kalkulatora kredytu hipotecznego. Dzięki niemu, jeszcze przed wizytą w banku, będziemy wiedzieli, jakie szanse mamy, na uzyskanie wymarzonej pożyczki. Dowiemy się również, o kredyt jakiej wysokości powinniśmy się ubiegać, aby zbytnio nie obciążyć domowego budżetu.

Bank, naszą zdolność kredytową, zaczyna sprawdzać i obliczać, dopiero w momencie złożenia przez nas wniosku kredytowego. W tym momencie pod uwagę bierze on między innymi: nasze miesięczne dochody, sposób ich uzyskania, miasto, w którym mieszkamy, a także ilość osób, które wraz z nami, zamieszkują nasze domowe gospodarstwo. Jak widać, sprawdzanych jest wiele aspektów naszego życia, dlatego lepiej jest wszystko dokładnie sprawdzić, jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego, zamiast później żałować zmarnowanego czasu.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Kredyt mogą mieć przyznany jedynie Ci, którzy maja zdolność kredytową. Zdolność tą możesz obliczyć w banku wraz z doradcami, lub możesz zrobić to sam, nie ruszając się z domu – dostępny na wielu portalach internetowych kalkulator kredytowy to narzędzie, które pozwoli Ci obliczyć Twoją zdolność kredytową.

Co oznacza zdolność kredytowa? Oznacza zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami – zgodnie z terminem określonym w umowie. Zdolność ta jest podstawowym czynnikiem, który wpływa na możliwość zaciągnięcia kredytu.

Na zdolność kredytową wpływa przede wszystkim wysokość Twoich zarobków (Twoje dochody określają maksymalną kwotę raty kredytu, którą można miesięcznie zwracać do banku – czynnik najważniejszy!), wiek i stan cywilny klienta, historia wcześniejszych umów kredytowych i współpracy z bankiem.

Jeśli masz wysoką zdolność kredytową, zaciągnięcie kredytu nie będzie stanowiło żadnego problemu – banki przewidują, że bez kłopotów będziesz spłacał swój kredyt. Jeśli jednak Twoja zdolność kredytowa jest niska, będziesz musiał wykazać się znacznie większym zaangażowaniem i udowodnieniem, że jesteś w stanie spłacać planowany kredyt. Jeśli Twoje wynagrodzenie jest niskie banki obawiają się że możesz nie spłacić zaciągniętego kredytu. W takiej sytuacji musisz powołać żyrantów, którzy zamiast Ciebie przedstawią zdolność do uregulowania kredytu. Skontaktuj się z naszymi doradcami finansowymi z Katowic a obliczymy Twoją zdolność za darmo!

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Niezależnymi Ekspertami Finansowymi, bezpłatnie porównamy oferty kredytów w Katowicach oraz na terenie całego Śląska

Telefon: +48 533 88 78 78

1 Comments

  1. Król pisze:

    Dlatego zdolność warto budować od najmłodszych lat, ale robić to mądrze!