Dla wielu osób ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest ostatnią deską ratunku, w momencie, gdy posiada się długi nie do spłacenia. Jak i kiedy można się zgłaszać wniosek do sądu? Kto może ogłosić upadłość konsumencką w Katowicach?
Według definicji upadłość konsumencka to inaczej możliwość umorzenia lub zredukowania posiadanego zobowiązania finansowego, w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Innymi słowy, na podstawie postępowania sądowego, osoba zadłużona może zostać uwolniona od długów, ale pod pewnymi warunkami. W ostatnich latach weszło w życie kilka nowelizacji, dzięki czemu w teorii, o wiele łatwiej się o nią ubiegać.
Jeżeli spełnia się podstawowe warunki, to o upadłość konsumencką, także w Katowicach można starać się w dowolnym momencie. Istotne będzie jednak to, by wniosek złożyć do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania, co oznacza w praktyce, że trzeba być mieszkańcem danej miejscowości. Przepisy prawa upadłościowego i naprawczego mogą być mimo wszystko dosyć skomplikowane, dlatego upadłość konsumencka z adwokatem z Katowic może być lepszym rozwiązaniem, niż działania na własną rękę. Specjalista doradzi nam co zrobić, jakie dokumenty zgromadzić, a także pomoże w stworzeniu wniosku, który trafi do sądu.
Najczęściej o upadłość konsumencką starają się sami dłużnicy, ale mało kto wie, że wniosek do sądu może wnieść także wierzyciel. Przed sądem trzeba wykazać, że jest się osobą niewypłacalną, a posiadane długi mają zaległości w spłacie więcej niż 3 miesiące. Jak zostało wspomniane, osoba starająca się o to, nie może być przedsiębiorcą, ani akcjonariuszem czy komandytariuszem, który odpowiada też za długi spółki. Poza tym wnioski są też odrzucane w przypadku, gdy dłużnik ubiegał się już wcześniej o upadłość i miało to miejsce w ciągu ostatnich 10 lat. Trzeba uzupełnić dokumenty, podać wszystkie informacje o długach, przedstawić umowy, dowody wpłat, a także wymienić cały posiadany przez siebie majątek.
Obecnie ogłoszenie upadłości jest prostsze, sąd nie bada już tego, czy zadłużenie powstało w winy dłużnika, choć może mieć to wpływ przede wszystkim na ustalenie planu spłaty. Co więcej, nowelizacja zezwoliła na to, by wniosek do sądu mogli złożyć także byli przedsiębiorcy, którzy prowadzili jednoosobową działalność gospodarczą.
Nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać, przede wszystkim sąd nie przekreśla tak po prostu długów, tylko stara się je spłacić. Dlatego też ważne jest spisanie majątku dłużnika, który wchodzi w skład masy upadłościowej i będzie podlegał licytacji i sprzedaży. Uzyskane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane wierzycielom. Co istotne, syndyk nie może zająć jedynie konta bankowego oraz zabrać narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy, za to może zlicytować mieszkanie, jeżeli jest się jego właścicielem.
Dopiero gdy ten etap się zakończy, sąd ponownie rozpatruję sprawę. Jeżeli sprzedaż majątku pokryła wszystkie wierzytelności – sprawa jest zamknięta, jeżeli nie, zostaje wdrożony kolejny etap, czyli ustala się ratalny plan spłaty reszty długu. W niektórych przypadkach sąd może anulować resztę wierzytelności.