Ogłoszenie upadłości konsumenckiej ostatnimi laty stało się o wiele łatwiejsze dzięki kolejnym nowelizacjom. To duża szansa dla tych, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji materialnej i szukają rozwiązania swoich problemów. Jak jednak ubiegać się o upadłość w Katowicach? Jak i gdzie złożyć wniosek? Jakie dokumenty są potrzebne?
Obecnie o upadłość konsumencką może starać się praktycznie każdy. Oczywiście są pewne warunki, które należałoby spełnić w pierwszej kolejności. Chodzi o to, że osoby, które się o to ubiegają, nie mogą być przedsiębiorcami. Na pozytywny wynik nie mogą też liczyć ci, którzy w ciągu ostatnich 10 lat złożyli wnioski do sądu o upadłość. Dłużnik musi być też całkowicie niewypłacalny, choć obecnie nie ma już wymogu dotyczącego powodów, dla których do tej niewypłacalności doszło.
Przede wszystkim jeżeli chcesz ogłosić upadłość konsumencką, konieczne będzie złożenie wypełnionego wniosku wraz z innymi potrzebnymi dokumentami, do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania. Upadłość konsumencka w Katowicach, w której ogłoszeniu pomoże Ci specjalista adwokat, może być o wiele łatwiejszą sprawą do załatwienia. Można zająć się tym też samodzielnie, ale będzie to trudniejsze, zwłaszcza gromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów. Mimo wszystko warto wiedzieć, jakie dokumenty będą potrzebne do przygotowania, aby cała procedura była szybsza i łatwiejsza.
W pierwszej kolejności konieczne będzie wypełnienie wniosku wszystkimi najważniejszymi danymi. Poza tym konieczne jest przedstawienie także szeregu dokumentów, które potwierdzą, że jest w stanie permanentnej niewypłacalności. Chodzi przede wszystkim o umowy kredytowe i pożyczkowe, listy z ponagleniami zapłaty, monity, upomnienia, a także wszystkie udokumentowane postępowania o zapłatę. Warto też dołączyć dokumentację medyczną, jeżeli stan zdrowia jest jednym z powodów niewypłacalności, bilingi z konta, które pokażą, do którego momentu płaciło się zobowiązania, a także rzecz jasna wykaz całego posiadanego przez siebie majątku.
Przede wszystkim ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest równoznaczne z ogłoszeniem stanu bankructwa. Cały majątek zostaje wyprzedany, w celu spłaty twoich zadłużeń, tak samo jak zostaje zajęta część wypłaty. Licytacji poddaje się dom, mieszkanie, samochody. Jedynie co nie może zostać sprzedane, to przedmioty potrzebne do codziennego życia oraz pracy.
Niestety trzeba się więc liczyć z tym, że po ogłoszeniu upadłości zostaniesz z niczym i trzeba będzie szukać choćby nowego mieszkania. Poza tym samo postępowanie trwa nawet do kilkunastu miesięcy, a przez ten czas, nie masz żadnego prawa do zarządzania swoim majątkiem. Z tego też powodu decyzja ta musi być dobrze przemyślana. Dzięki upadłości pozbędziesz się długów, ale jednocześnie konieczne będzie zaczynanie wszystkiego od zera.