kredyt hipoteczny gliwice
Mieszkania w Gliwicach coraz droższe. Gdzie najtańszy kredyt hipoteczny?
23 listopada 2021
wygrana frankowicza przedsiębiorcy
Pierwsza wygrana frankowicza-przedsiębiorcy. Banki mogą mieć problemy
25 listopada 2021
średnia wartość kredytu mieszkaniowego

Średnia wartość kredytu mieszkaniowego to już 340 tys. zł. Nowe dane BIK!

Średnia wartość kredytu hipotecznego 2021. Z najnowszego raportu Biura Informacji Kredytowej wynika, że banki i SKOK-i w październiku 2021 udzieliły znacznie więcej kredytów gotówkowych i hipotecznych niż rok temu. Jednocześnie znacząco spadła ilość zaciągniętych w tym czasie kredytów ratalnych. Zmniejszyła się także liczba nowych kart kredytowych. Co istotne wraz ze wzrostem zainteresowania kredytami hipotecznymi i gotówkowymi zwiększyła się jednocześnie ich średnia wartość.

Najnowsze dane z rynku kredytów w Polsce

W ramach swojego newsletteru Biuro Informacji Kredytowej przedstawiło dziś raport dotyczący rynku kredytów w Polsce w październiku tego roku w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego.

Z przedłożonych danych dowiadujemy się, że znacząco zmniejszyła się ilość nowych kredytów ratalnych i kart kredytowych. W ostatnim miesiącu Polacy chętniej jednak wnioskowali o kredyty hipoteczne i gotówkowe. Wzrosła także ich średnia wartość.

W przypadku kredytów mieszkaniowych w październiku 2021 roku banki i SKOK-i udzieliły o 27,3 proc. więcej niż w październiku 2020 roku. Kredytów gotówkowych przybyło zaś więcej niż w analogicznym okresie o 26,2 proc. 

Raport BIK wskazuje nam jednocześnie, że coraz mniejszym zainteresowaniem cieszą się karty kredytowe. Limity na nich odnotowały spadki o 24,4 proc. w porównaniu z październikiem 2020 r. W poprzednim miesiącu zmalała także liczba przyznanych kredytów ratalnych, w których przypadku spadek przekroczył 10,3 proc. r/r.

Jeśli spojrzymy na ogólną wartość danych produktów, to z raportu wynika, że w przypadku kart kredytowych spadła ona o 5,1 proc. W pozostałych przypadkach wzrosty sięgnęły kilkudziesięciu procent.

W ujęciu wartościowym kredytów mieszkaniowych w październiku udzielonych zostało na kwotę o 46,8 proc. wyższą niż w analogicznym okresie rok temu, Łączna wartość kredytów gotówkowych podskoczyła o 34,3 proc., a kredytów ratalnych o 6,4 proc.

Kredyty mieszkaniowe na rekordowym poziomie

Z udostępnionego dziś raportu Biura Informacji Kredytowej dowiadujemy się dziś, że łączna wartość kredytów mieszkaniowych w październiku tego roku przekroczyła 8,5 miliarda złotych, co jest – kolejnym już – rekordem.

W październiku br. w porównaniu z październikiem 2020 r., na rynku kredytów mieszkaniowych odnotowaliśmy, może nie tak spektakularne jak w sierpniu br., ale nadal bardzo wysokie dodatnie dynamiki zarówno wartości (+46,8%), jak i liczby udzielonych kredytów (+27,3%) – pisze dziś BIK w przygotowanym newsletterze kredytowym.

Biuro Informacji Kredytowej zaznacza jednocześnie, że tylko w okresie 10 miesięcy tego roku, ponad połowa, bo 56,6 proc. wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych, to kredyty z przedziału kwotowego powyżej 350 tys. zł. W przypadku kredytów udzielonych na kwoty powyżej 500 tys. zł współczynnik ten wyniósł 27,5 proc. Udział ten – co podkreślono – stale rośnie.

BIK dodaje także, że ostatni odczyt z rynku kredytów mieszkaniowych potwierdza obserwowany w sierpniu i wrześniu tego roku popyt. 

– Dla kredytów mieszkaniowych październik ub.r. był najlepszym miesiącem od początku pandemii pod względem liczby i wartości akcji kredytowej (22,8 tys. szt. i 8,60 mld zł). Akcja kredytowa przewyższyła poziom sprzed pandemii (+4,1% r/r w ujęciu liczbowym oraz +11,8% w ujęciu wartościowym). Wysokie dynamiki w październiku 2021 r. nie są więc efektem niższej bazy z października 2020 r. – mówi Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

W jego ocenie przyczyną jest rekordowa wartość akcji kredytowej w październiku tego roku.

– Padł po raz kolejny historyczny rekord. Po raz pierwszy w historii miesięczna akcja kredytowa przekroczyła 8,63 mld zł. Ponadto warto odnotować, że październik jest już ósmym z rzędu miesiącem o wartości miesięcznej akcji kredytowej powyżej 7,5 mld zł, a drugim już ze sprzedażą powyżej 8 mld zł – dodaje prof. Rogowski.

Średnia wartość kredytu hipotecznego to już ponad 340 tys

Przedstawione dziś przez Biuro Informacji Kredytowej dane pokazują nam także, jak bardzo wzrosła w ostatnim roku średnia wartość kredytu mieszkaniowego, która w październiku tego roku sięgnęła już 340,15 tys. zł i była wyższa o 15,3, proc., niż rok wcześniej.

– Niewątpliwie źródłem tak dobrej koniunktury na rynku kredytów mieszkaniowych jest zarówno nadal wysoki popyt na kredyt, jak i większa skłonność banków do udzielania kredytów mieszkaniowych (pozytywna reakcja podażowa), zwłaszcza wysokokwotowych, widoczna w poluzowaniu wymagań między innymi w zakresie wkładu własnego – mówi Waldemar Rogowski z BIK.

Za wzrostem średniej kwoty kredytu mieszkaniowego stoją wyższe niż rok temu ceny nieruchomości, na co także zwraca dziś uwagę Rogowski. W jego ocenie kontynuacja tego trendu będzie dalej obserwowana, jednak analityk widzi jednocześnie pewne zagrożenia.

– Pierwszym z nich są wyższe, po październikowej i listopadowej podwyżce, stopy procentowe. Drugim czynnikiem jest ograniczenie zgodnie z Rekomendacją KNF okresu kredytowania do 25 lat na potrzeby szacowania zdolności kredytowej – zauważa prof. Rogowski.

[Od redakcji] Do ewentualnej tendencji wzrostowej popytu na kredyty mieszkaniowe w 2022 roku może przyczynić się także jeden z elementów Polskiego Ładu, który zakłada tzw. gwarancje wkładu własnego udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, z których skorzystać ma nawet 80 tys. Polaków rocznie. Pierwszych ofert banków możemy w tej materii oczekiwać jednak nie wcześniej niż na przełomie maja i czerwca 2022 roku. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu zobowiązania kredytowego, warto skonsultować się z niezależnym ekspertem finansowym, który pomoże dobrać najodpowiedniejsze dla nas rozwiązanie.

Źródło zdjęcia głównego: Kampus Production via Pexels

Komentarze są wyłączone.