transfer klientów Idea Bank do Pekao
Wielki transfer klientów Idea Bank do Pekao. Będą utrudnienia
18 listopada 2021
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny
Listopad 2021. Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny?
18 listopada 2021
Odpowiedzialność finansowa Polaków

Odpowiedzialność finansowa Polaków coraz większa. Foto: Unsplash

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez jedną z najpopularniejszych w kraju firm pożyczkowych wynika, że świadomość finansowa Polaków stale wzrasta. Wiemy już m.in., jak i dlaczego unikać spirali zadłużenia, staramy się regularnie spłacać swoje zobowiązania i rozumiemy, jakie ryzyko niesie za sobą nadmierne zadłużanie. Wciąż jednak nie czytamy umów kredytowych i pozwalamy sobie na zakup produktów, na które zwyczajnie nas nie stać.

Odpowiedzialność finansowa Polaków coraz większa

Zgodnie z nowymi danymi, na które powołuje się firma pożyczkowa Provident blisko 83 procent Polaków deklaruje, że swoje zobowiązania opłaca regularnie i terminowo. Większość z nas nie podejmuje także ryzykownych, nieprzemyślanych decyzji jak np. zaciąganie kolejnych pożyczek na spłatę zaległych zobowiązań. Z raportu dowiadujemy się jednak także, że w dalszym ciągu bardzo wielu kredytobiorców nie czyta umów kredytowych. Provident wskazuje również, blisko połowa Polaków ponosi wydatki, na które w danym momencie ich nie stać. Najczęściej jednak finansowane są nie z kredytu, a własnych oszczędności.

Badanie “Barometr Providenta” zostało przeprowadzone 17 listopada, czyli Dniu bez Długów, którego pomysłodawcą była firma windykacyjna KRUK. Najnowsze dane pokazały, że świadomość i odpowiedzialność finansowa Polaków z roku na rok stale wzrasta.

– Zadaliśmy Polakom pytanie dotyczące tego, w jaki sposób regulują swoje należności i zobowiązania finansowe oraz czy czytają umowy. Okazuje się, że w tym roku wykazujemy się zdecydowanie większym rozsądkiem niż w latach poprzednich – mówi Karolina Łuczak, rzeczniczka prasowa Provident Polska.

Blisko 83 procent (82,7) z nas zadeklarowało w tym roku, że nie spóźnia się z płatnościami rat kredytów lub pożyczek ani płatnością z bieżące rachunki. Rok wcześniej wynik ten był o 7,7 proc. niższy. Dwa lata temu zaś o 12 procent.

Jak przekonuje Karolina Łuczak – Polacy coraz częściej wystrzegają się też ryzykownych zachowań dotyczących sfery finansowej. Decyzje o zadłużeniu podejmujemy na ogół racjonalnie i z namysłem – aż 93,1 proc. Polaków twierdzi, że nigdy nie robi tego impulsywnie – mówi rzeczniczka firmy przeprowadzającej badanie.

Łuczak dodaje przy tym, że 96 procent ankietowanych nie pożycza w imieniu innych osób, a także nie zaciąga kredytów czy pożyczek w firmach, których nie zna. 

Boimy się spirali zadłużenia

Z przeprowadzonego kilka dni temu badania, wynika także, że nie pożyczamy na spłatę zaległych zobowiązań z uwagi na lęk przed wpadnięcie w spiralę zadłużenia. Takie stanowisko wyraziło bowiem 9 na 10 respondentów. Rolowanie pożyczek zdarza się zatem tylko 10 procentom Polaków.

Co ciekawe, największą odpowiedzialnością finansową wykazują się seniorzy. Jak czytamy w raporcie, nieodpowiedzialne zachowanie występuje najrzadziej w grupie wiekowej 50+.

Mimo że coraz częściej zdajemy sobie sprawę z zagrożeń płynących z nadmiernego zadłużania, a także staramy się unikać pożyczania pieniędzy na spłatę długów, to wciąż kuleje u nas inna kwestia. W dalszym ciągu bowiem największy problem mamy z czytaniem umów kredytowych czy pożyczkowych przed ich podpisaniem. I, mimo że tegoroczny wynik jest znacznie lepszy od zeszłorocznego, to wciąż blisko 4 na 10 Polaków nie ma pełnej świadomości tego, co faktycznie zawiera dana umowa kredytowa.

Ponosimy wydatki, na które nie wystarcza nam dochodów

W raporcie pojawił się także wskaźnik, który pokazuje, że ponad 46 proc. Polaków ponosi wydatki, na które nie wystarcza im pieniędzy z regularnie uzyskiwanych dochodów. Blisko 6 proc. (5,7) respondentów doświadcza takich sytuacji co miesiąc. Większość jednak, bo 30 proc. osób z tej grupy na problem taki napotyka zaledwie raz lub dwa razy w roku.

– Nieplanowane wydatki dotyczą przede wszystkim remontów, uroczystości, których się nie spodziewaliśmy, są związane również z kosztami leczenia i leków – wymienia Karolina Łuczak, podsumowując wyniki badania.

Na konieczność poniesienia wydatków, na które nie wystarcza nam środków z bieżących dochodów, skarżą się różne grupy wiekowe. W przypadku seniorów najczęściej są to koszty leczenia. W przypadku młodszych osób zachcianki i spontaniczne zakupy gadżetów lub ubrań.

Na niespodziewane wydatki najczęściej przeznaczamy środki pochodzące z oszczędności. Co piąta ankietowana osoba, której bieżące dochody nie pozwalają na pokrycie takiego wydatku, deklaruje, że pożycza środki od rodziny lub znajomych. Co dziesiąty ankietowany doświadczający niespodziewanych wydatków, pożycza na nie w bankach lub firmach pożyczkowych. 17 procent osób “zaciska pasa” i ogranicza budżet.

– Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie pożyczki, upewnijmy się, czy na pewno jej potrzebujemy, i dokładnie sprawdźmy, czy będziemy w stanie spłacać raty – podkreśla Karolina Łuczak. Od siebie dodamy, że przed zaciągnięciem kolejnego zobowiązania finansowego warto skorzystać także z pomocy doradcy finansowego lub kredytowego, który doradzi najlepsze dla nas rozwiązanie.

Komentarze są wyłączone.