Rynek bankowy rządzi się swoimi prawami, które dla wielu osób mogą być mało zrozumiałe i trudne. Warto jednak podkreślić, że wzięcie jakiegokolwiek kredytu powinno być poprzedzone solidnym researchem na ten temat. Coraz większą popularnością cieszy się korzystnie z pomocy doradcy kredytowego. Kim tak właściwe jest i czy warto posiłkować się jego radami i wsparciem?
W dzisiejszych czasach mamy praktycznie nieograniczony dostęp do wiedzy na każdy temat – w tym o kredytach wszelkiego rodzaju. Jednym z bardziej wartościowych sposobów na zdobycie rzetelnej wiedzy jest rozmowa z doradcą kredytowym, którego działalność omówimy poniżej, jak i pośredników kredytowych. Nie jest to jednak jedyne źródło informacji, ponieważ wiele cennych treści znaleźć można w Internecie. Przydatnymi narzędziami dostępnymi za darmo online są kalkulatory oraz rankingi kredytowe, pozwalające na szybkie zapoznanie się z najkorzystniejszymi opcjami. Ponadto warto zainteresować się blogami o tematyce finansowej, podcastami jak i materiałami video tworzonymi przez specjalistów tego rynku. Wartościowe treści publikowane są również w branżowej prasie.
Doradca kredytowy jet osobą, której zadaniem jest pomoc klientowi w doborze najkorzystniejszego i najlepszego dla niego kredytu. Ponadto może być pośrednikiem pomiędzy kredytobiorcą a bankiem, który pomoże załatwić wszelkie formalności. Zazwyczaj na pierwszym spotkaniu zadaje on klientowi pytania, pozwalające na lepsze poznanie go oraz znalezienie dopasowanego do niego idealnego produktu bankowego. Musi on poznać zarobki potencjalnego kredytobiorcy, a także cel, na jaki potrzebna jest gotówka. Po uzyskaniu informacji sprawdza on dokładnie oferty banków tak, aby wybrać kredyt najbardziej dopasowany do potrzeb i możliwości swojego klienta. Pomaga także zgromadzić wszelką niezbędną dokumentację, jak i spełnić wymogi kredytodawców. W zakresie obowiązków doradcy finansowego leżą także negocjacje z bankiem. Dla wielu osób jest on nieco bardziej wiarygodny niż pośrednik kredytowy. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że doradca działa niezależnie od banku, otrzymuje wynagrodzenie od klienta, a nie instytucji. Pośrednicy dostają wypłatę od banku, z którym kredytobiorca zawrze umowę.
Bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, czy warto podjąć współpracę z doradcą kredytowym. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla osób, które nie mają szerokiej wiedzy oraz dużego doświadczenia w sprawach kredytowych – dzięki pomocy specjalisty proces będzie łatwiejszy i mniej stresujący. Dodatkowa warto skorzystać z tego typu usług, gdy chce się znaleźć najkorzystniejszą ofertę, rozwiązać pewne problemy związane tym tematem lub rozwiać wątpliwości. Doradca kredytowy to świetne wsparcie dla osób, które obawiają się, że nie poradzą sobie z formalnościami i procedurami bankowymi. Jego pomoc może być bardzo wartościowa, zwłaszcza w przypadku kredytu hipotecznego, który cechuje się: bardzo długim czasem kredytowania, wysoką kwotą, dużą liczbą wymaganych dokumentów oraz skomplikowaną procedurą.