Czym jest umowa rezerwacyjna
Czym jest umowa rezerwacyjna i na co zwrócić uwagę podpisując ją?
28 grudnia 2021
refinansowanie czy prolongata
Refinansowanie czy prolongata? Co wybrać, by obniżyć ratę kredytu?
9 lutego 2022
Kredyt samochodowy a kredyt na samochód

Kredyt samochodowy a kredyt na samochód. Jakie są różnice?

Wiele osób planujących zakup własnego auta, motocykla czy też innego pojazdu, sięga po kredyt bankowy, który ma ułatwić osiągnięcie upragnionego celu. Do wyboru mamy zasadniczo trzy możliwości, do których zaliczyć można kredyt gotówkowy na samochód, typowy kredyt samochodowy i leasing, dedykowany nie tylko przedsiębiorcom. Dziś omówimy dwie pierwsze formy finansowania bankowego oraz przedłożymy różnice, które między nimi występują, ponieważ wiele osób wciąż myli kredyty konsumpcyjne z kredytami celowymi. A te różnią się m.in. wysokością kosztów, ale o tym poniżej.

Kredyt samochodowy a “kredyt na samochód”- podstawowe różnice

Myśląc o kredycie, którym sfinansujemy zakup samochodu, tudzież innego środka transportu, wiele osób uważa, że oferty banków na “kredyty na samochód” są tożsame z kredytami samochodowymi. Niestety, ale zwykle nie mają one ze sobą nic wspólnego, ponieważ typowy kredyt samochodowy to najczystsza forma kredytu celowego, a więc takiego, który udzielany jest na sfinansowanie konkretnego towaru, inwestycji, usługi.

Świetnym przykładem kredytu celowego jest kredyt mieszkaniowy zabezpieczony hipoteką. Zauważmy, że bank udzielając nam nierzadko kilkuset tysięcy złotych kredytu, robi to wyłącznie na potrzeby zakupu konkretnej nieruchomości. Nie możemy z pieniędzy tych sfinansować np. wczasów, samochodu, studiów dzieci czy czegokolwiek innego, niż dana nieruchomość. Tym właśnie charakteryzuje się kredyt celowy, do którego należy również kredyt samochodowy. Co prawda sama nazwa sugeruje, że możemy przeznaczyć go wyłącznie na samochód, jednak kredytem samochodowym możemy sfinansować zakup różnych pojazdów.


Szukasz taniego kredytu na motocykl, motorówkę, quada lub kemping? Kredyt samochodowy będzie doskonałym rozwiązaniem, które pozwoli na sfinansowanie wymarzonego przez Ciebie pojazdu. Skontaktuj się z doświadczonym, niezależnym ekspertem kredytowym, który przedstawi najtańsze kredyty samochodowe z całej Polski.


Kredyt samochodowy – czym się charakteryzuje ta forma finansowania?

Jak wspomnieliśmy powyżej, kredyt samochodowy może zostać przeznaczony na różne rodzaje pojazdów, jednak abyśmy mogli mówić o kredycie samochodowym w aspekcie kredytów celowych, musi zostać przeznaczony wyłącznie na określony w umowie pojazd. To podstawowa różnica, która odróżnia go od kredytów gotówkowych / konsumpcyjnych, które możemy przeznaczyć, na co tylko chcemy i nie mamy obowiązku informowania o tym banków.

Wracając do kredytu samochodowego, musimy także zauważyć, że banki działając nam finansowania pojazdu będą oczekiwały pewnych zabezpieczeń. W praktyce są to albo przewłaszczenie, albo zastaw rejestrowy. Oba wiążą się z tym, że nie możemy sprzedać pojazdu bez zgody / wiedzy banku do czasu pełnej spłaty zadłużenia. W przypadku przewłaszczenia bank jest współwłaścicielem pojazdu, w przypadku zastawu rejestrowego informacja o zajęciu widnieje w rejestrze zastawów. W obu przypadkach wiąże się to także z zawarciem stosownych informacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Prócz tego, niezbędne będzie wykupienie ubezpieczenia AC, które także ma na celu zabezpieczenie interesów banku.

Kredyt samochodowy czym jest
Kredyt samochodowy często mylony jest z kredytem gotówkowym na samochód. Ekspert kredytowy Śląsk.

Kredyt samochodowy ma jednak ogromną zaletę, którą niewątpliwie są znacznie niższe, niż w przypadku kredytu gotówkowego koszty. Wynika to z tego, że banki dokonując zabezpieczenia na pojeździe, minimalizują ryzyko kredytowe, a więc mogą zaoferować nam lepsze warunki. Kredyt samochodowy to także wyższe, niż w przypadku kredytów konsumpcyjnych kwoty, które możemy uzyskać, a nierzadko także wydłużony okres spłaty.

“Kredyt na samochód” – czym jest i dlaczego mylony jest z kredytem samochodowym?

“Kredyt na samochód” to nic innego, jak chwyt marketingowy, który ma na celu sprzedaż zwykłego kredytu gotówkowego. Tym właśnie w większości przypadków jest bowiem kredyt na samochód. Taki produkt finansowy w praktyce nie istnieje. Jedyną formą kredytów na samochód, które możemy uznać za kredyt celowy, to typowe kredyty samochodowe. Każdy kredyt, każda pożyczka, którą możemy przeznaczyć na dowolny cel, nie jest kredytem celowym, a więc nie nosi znamion kredytu samochodowego.

Pamiętajmy! Kredyt samochodowy to kredyt, który udzielany jest na określony w umowie pojazd. Dzięki temu, że bank dokona na nim zabezpieczenia (przewłaszczenia lub zastawu rejestrowego) możemy liczyć nawet na dwukrotnie niższe koszty, niż w przypadku kredytu gotówkowego na samochód.

W przypadku kredytów gotówkowych formalności ograniczone są do minimum, co powoduje, że wiele osób korzysta z tego rodzaju finansowania na zakup auta, jednak musimy wziąć pod uwagę to, że kredyt ten będzie dla nas zdecydowanie bardziej kosztowny. Różnić się będzie zarówno jego oprocentowanie, jak i prowizja czy koszty ubezpieczenia, które bardzo często jest “doklejane” tylko po to, aby bank mógł wynagrodzić sobie zwiększone ryzyko. To wszystko powoduje, że realna cena pojazdu rośnie, a w niektórych przypadkach możemy stracić w ten sposób nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Przed zaciągnięciem kredytu samochodowego czy też kredytu gotówkowego na samochód, warto bezpłatnie porównać oferty różnych banków z całej Polski. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie, poprośmy o darmową pomoc niezależnego eksperta kredytowego, którego celem jest wskazanie najlepszej dla nas oferty kredytowej.

Zdjęcia: Rangga Aditya Armien, Salovyova via Canva.

Komentarze są wyłączone.