Zdolność kredytowa - co to w ogóle jest?
Zdolność kredytowa – co to w ogóle jest?
2 lutego 2020
Kredyty Katowice - które najlepsze?
Kredyty Katowice – które najlepsze na 2021 rok?
9 listopada 2020
Kredyt mieszkaniowy – co to w ogóle jest?

Kredyt mieszkaniowy – co to w ogóle jest?

Kredyt mieszkaniowy, zwany inaczej hipotecznym, to jedna z najbardziej popularnych form wsparcia finansowego udzielanego przez banki, w związku z zakupem mieszkania lub domu. Zalety tej formy są ogólnie dobrze znane: możliwość sfinansowania nawet 90 procent wartości nieruchomości, bardzo długi okres spłaty, nawet do 35 lat, oraz elastyczne opcje spłaty, polegające chociażby na wyborze równych rat. Kredyt mieszkaniowy błędnie mylony jest z pożyczką hipoteczną. Ta druga forma kredytowania  nie pozwala na sfinansowanie całości kosztów zakupu domu i nie pozwala zarazem na zastosowanie różnych manewrów, w  postaci chociażby przejścia do innego banku, jeśli w obecnym przestały nam odpowiadać warunki kredytowania. 

Kredyt mieszkaniowy – co to w ogóle jest?
Kredyt mieszkaniowy – co to w ogóle jest?

Kredyt mieszkaniowy, kredyt hipoteczny a może coś jeszcze innego?

Różnica między kredytem mieszkaniowym, a pożyczką dotyczy podstaw prawnych funkcjonowania tych produktów na rynku usług finansowych – pożyczka znajduje się w obrocie w rozumieniu prawa kodeksu cywilnego, a kredyt mieszkaniowy udzielany jest na mocy prawa bankowego. Podobieństwo dotyczy wniesionego przez kredytobiorcę zastawu, czyli praw własności do lokalu.  W razie utraty płynności finansowej, której przyczynami mogą być utrata pracy czy wypadek losowy, bank staje się właścicielem zastawionej nieruchomości.  

Z racji ogromu odpowiedzialności finansowej jaka towarzyszy podpisywaniu umowy kredytowej, każdy zainteresowany musi zapoznać się z fundamentalnym terminem, jakim jest zdolność kredytowa. Zdolność kredytowa to szacunkowa analiza, którą przeprowadzają banki, celem ustalenia wartości kwoty, jaka może być przyznana osobie wnioskującej o kredyt mieszkaniowy. Szacunki te uzależnione są od takich czynników, jak: okres kredytowania, waluta kredytu mieszkaniowego, poziom stałych miesięcznych dochodów, sposób uzyskiwania dochodu, koszty utrzymania kupowanego mieszkania, liczebność będącej na utrzymaniu rodziny i stan innych zobowiązań finansowych.

Który kredyt mieszkaniowy wybrać?

W dobie konkurencji na rynku produktów bankowych nietrudno zaobserwować jednak dążenie do  maksymalnego uelastyczniania podejścia, by zdobyć jak największą liczbę klientów. Ponieważ kredytobiorca w polskich realiach jest współpracownikiem banku przez ok. 30 lat, sztywne wymogi bankowe zastępuje postawa negocjacyjna, konieczna po to, aby zminimalizować ryzyko banku. Banki tolerują nawet inne formy uzyskiwania dochodu niż umowa o pracę i  klientów ze złą historią kredytową w BIK (Getin Bank). Przed pójściem do banku można samemu w prosty sposób oszacować swoją zdolność kredytową. Zgodnie z brzmieniem tzw. Rekomendacji T wydanej w lutym 2010 roku przez Komisję Nadzoru Finansowego, jeśli dochód mieści się na widełkach poniżej średniej krajowej (ok. 2.300 PLN netto), miesięczne raty kredytów i innych zobowiązań finansowych łącznie z ratą kredytu, który planuje się wziąć, nie mogą przekroczyć 50% dochodów netto. Jeśli ktoś zarabia 2000 zł., może liczyć na maksymalną ratę w wysokości 1000 zł, oczywiście, przy bardzo dobrych prognozach i braku innych zobowiązań.Warto wiedzieć, że dobrym momentem na wnioskowanie o kredyt mieszkaniowy jest moment po podpisaniu pierwszych wstępnych umów z deweloperem.

Który kredyt mieszkaniowy wybrać?
Który kredyt mieszkaniowy wybrać? Zadzwoń, bezpłatnie pomożemy!

Jakie są formalności przy kredycie mieszkaniowym?

Formalności kredytowe trwają od 1 do 3 tygodni, dlatego warto przeprowadzić je w kilku bankach równocześnie. Przeglądając oferty bankowe, można liczyć na miłe niespodzianki, ale trzeba  zachować dużą czujność. Należy dobrze wypytać doradcy kredytowego, jakie są składowe odsetek spłacanych co miesiąc i obliczyć, ile straci się przy wyborze opcji równych rat przez cały okres kredytowania (zawsze korzystniejsza jest opcja malejących rat, bo szybciej spłaca się kapitał, ale nie zawsze realna). Warto polować na promocje typu anulowanie prowizji od udzielenia kredytu mieszkaniowego, bo zaoszczędzi się do 2 procent wartości kredytu (PKO BP, Bank Millennium).  

Jakie są formalności przy kredycie mieszkaniowym?
Jakie są formalności przy kredycie mieszkaniowym?

Kredyt mieszkaniowy podsumowanie

Ogólnie zasada jest taka – ponieważ banki różnie naliczają odsetki, różnie oceniając stan finansowy kandydata, kredyty najlepsze wybiera się indywidualnie, po ustaleniu, na który aspekt kredytowania najlepiej położyć nacisk. Niektórych ucieszy się niskie oprocentowanie, dla innych ważniejszy będzie bardzo długi okres kredytowania. Pomocą w wyborze dobrego kredytu hipotecznego służy doradca bankowy. Jest to osoba, która posiada wszelkie kompetencje i kwalifikacje, by odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości z tym związane. Wniosek internetowy dostępny jest na naszej stronie.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Niezależnymi Ekspertami Finansowymi, bezpłatnie porównamy oferty kredytów w Katowicach oraz na terenie całego Śląska

Telefon: +48 533 88 78 78

1 Comment

  1. Anna pisze:

    Niestety w tym kraju bez tego kredytu nikt się nie obejdzie…