Wszystko o kredytach bankowych czyli tym czym są i jakie mają plusy, czym jest rzeczywista zdolność kredytowa i jak wybrać te najlepsze
Wszystko o kredytach bankowych czyli tym czym są i jakie mają plusy, czym jest rzeczywista zdolność kredytowa i jak wybrać te najlepsze
17 października 2021
podwyżki stóp procentowych
W grudniu możliwa dalsza podwyżka stóp procentowych
15 listopada 2021
Konto na selfie

Viktor Gladkov via Canva.

Coraz więcej instytucji finansowych czy fintechów umożliwia założenie konta za pomocą zdjęcia lub krótkiego filmu, na którym widoczna będzie nasza twarz. Dzięki wykorzystaniu biometrii, aby założyć konto bankowe, nie musimy już wychodzić z domu, a w niektórych przypadkach otwarcie rachunku bankowego zajmuje mniej niż kwadrans.

Wszechobecna biometria

Wykorzystywanie biometrii, jako sposobu na potwierdzenie naszej tożsamości praktycznie stało się już standardem. Korzystamy z niej, począwszy od blokowania “palcem” telefonu, po zatwierdzanie operacji finansowych włącznie.

Coraz częściej na rynku pojawiają się rozwiązania idące znacznie dalej, jak np. możliwość płatności siatkówką oka od PayEye, które wdrożyło już kilkadziesiąt sklepów czy restauracji w okolicach Wrocławia, czy płatność twarzą za przejazd metrem. To ostatnie testowane było niedawno w moskiewskim metrze.

Nic zatem dziwnego, że instytucje finansowe z biometrii korzystają coraz częściej, a “twarz” czy odcisk palca stają się zarówno bezpiecznym, jak i pewnym potwierdzeniem własnej tożsamości. Wdrażanie tego typu rozwiązań znacznie przyśpieszyła pandemia COVID-19, a także dyrektywa PSD2, która wymusiła na bankach m.in. wprowadzenie dwuetapowego logowania do konta.

Konto na selfie ING Bank Śląski

Jednym z banków dostępnych w Polsce, który udostępnił możliwość założenia konta na selfie, jest ING Bank Śląski. Aby zdalnie otworzyć w nim bieżący rachunek rozliczeniowy oraz zamówić kartę płatniczą niezbędny jest dowód osobisty oraz telefon, na który pobierzemy bezpłatną aplikację ING Mobile.

Cały proces ma zająć około kwadransa i jest “łatwy, jak zrobienie selfie! Uśmiech i gotowe!” – pisał w 2020 roku ING Bank Śląski, promując wdrożone rozwiązanie.

Pierwszym z kroków, jakie musimy przejść, to wybór odpowiedniego rodzaju rachunku. Dalej aplikacja poprosi nas o podanie danych personalnych, takich jak imię i nazwisko, PESEL, a także adres e-mail i numer telefonu, na który przyjdzie jednorazowy kod dostępowy.

W kolejnym kroku niezbędne będzie zrobienie zdjęć dowodu osobistego oraz naszej twarzy. Po potwierdzeniu danych oraz naszego wizerunku umowa po chwili jest gotowa do podpisu online.

Konto na selfie mBank

Kolejnym bankiem, który umożliwia założenie konta na selfie, jest mBank. W przypadku tej instytucji – podobnie, jak w przypadku ING – niezbędne będzie pobranie aplikacji mobilnej. To właśnie za jej pomocą wykonamy wszelkie niezbędne kroki, które umożliwią założenie konta na selfie.

Po wybraniu odpowiedniego rodzaju rachunku mBank poprosi nas o potwierdzenie tożsamości poprzez zrobienie kilku zdjęć i nagranie krótkich filmików z wizerunkiem naszej twarzy, a także awersem i rewersem dowodu osobistego.

Konto zostanie otwarte w ciągu 24 godzin od akceptacji wszelkich niezbędnych zgód.

Konto na selfie Getin Bank

W celu założenia konta na selfie w Getinie nie musimy pobierać aplikacji. Wniosek otwieramy bowiem bezpośrednio z pozycji telefonu w przeglądarce. Po wejściu na stronę internetową Getin Bank klikamy w “Otwórz konto” lub skanujemy kod QR.

Kolejnym krokiem, który musimy wykonać to uzupełnienie niezbędnych danych osobistych w formularzu i wyrażenie zgód. Następnie możemy przejść do nagrania kilku krótkich filmików naszego dowodu osobistego oraz twarzy. Gdy wszystko pójdzie gładko, wybieramy interesujący nas produkt i przeklikujemy dalej. Umowa zostaje udostępniona mailem, a o aktywacji rachunku bankowego dowiemy się za pomocą SMS.

Konto na selfie PKO Bank Polski

PKO BP konto na selfie udostępnił w lipcu 2020 roku, o czym poinformowano m.in. na stronach banku i komunikatach prasowych. Bank przekonywał, że otwarcie rachunku z wykorzystaniem zdjęć twarzy jest bezpieczne, a całość nie zajmie dłużej niż 15 minut.

W celu otwarcia rachunku bez wychodzenia z domu – analogicznie do ING czy mBank – niezbędne będzie pobranie na telefon aplikacji. W tym wypadku jest to “IKO” PKO Banku Polskiego dostępna zarówno na iOS, jak i Android.

Po wybraniu odpowiedniego rodzaju konta uzupełnieniu podstawowych danych i akceptacji niezbędnych zgód możemy przejść do wykonania zdjęć dowodu osobistego i naszej twarzy.

Umowa zostanie podstawiona mailem, a o aktywacji rachunku zostaniemy poinformowani elektronicznie.

Rachunek bankowy online w Pekao SA

Nie będzie wielkim zaskoczeniem fakt, że jeden z czołowych polskich banków – Pekao SA – nie pozostaje w tyle i także oferuje możliwość założenia konta na selfie. Podobnie do ING, mBank czy PKO BP, Pekao SA także wymaga pobrania swojej aplikacji – PeoPay -, w której podamy wszelkie niezbędne dane, a także wykonamy zdjęcia zarówno twarzy, jak i dowodu osobistego.

Proces zakładania konta na selfie w Pekao SA jest praktycznie identyczny, co w przypadku poprzedników. Jeśli nie chcemy wykonywać zdjęć twarzy, tożsamość możemy potwierdzić w jednym z oddziałów.

Konto bez wychodzenia z domu w Millennium

Jednym z pierwszych banków, który wykorzystał biometrię podczas otwierania rachunków był Millennium. Co istotne – podobnie, jak w przypadku Getinu – nie musimy pobierać aplikacji, by założyć konto na selfie.

Czytaj także: Na czym polega doradztwo kredytowe

Jak informował bank już w kwietniu 2020 roku “Aby otworzyć konto za pomocą selfie w Banku Millennium, wystarczy wybrać na stronie banku opcję Załóż Konto, a przy wypełnianiu wniosku o konto opcję online. Po wpisaniu podstawowych danych zostaniemy poproszeni o wykonanie kilku zdjęć. Konieczne jest zrobienie zdjęć awersu i rewersu dowodu osobistego oraz trzech ujęć twarzy – w pozycji frontalnej, pochylonej i z zamkniętymi oczami.”

O aktywacji rachunku zostaniemy poinformowani mailem.

Konto na selfie SGB

Spółdzielcza Grupa Bankowa także udostępniła możliwość otwarcia rachunku na selfie. Aby to zrobić, niezbędne jest pobranie aplikacji “SGB Mobile”, w której najpierw wybieramy bank spółdzielczy, w którym otworzymy rachunek, następnie uzupełniamy wymagane dane, a następnie przechodzimy do wykonania odpowiednich zdjęć dowodu oraz naszej twarzy. Po wykonaniu wszelkich niezbędnych kroków umowa zostanie podstawiona do podpisu w aplikacji.

Możliwa aktualizacja.

Komentarze są wyłączone.