Osoby planujące zakup nieruchomości na kredyt, muszą liczyć się z tym, że proces pozyskania kredytu hipotecznego zajmuje wiele tygodni. Już samo poszukiwanie korzystnej oferty banku może być dość czasochłonne, a gdy znaleźliśmy np. mieszkanie, na którym nam wyjątkowo zależy, warto ze sprzedawcą zawrzeć tzw. umowę rezerwacyjną. Czym ona jest? Na co zwrócić uwagę? Jakie koszty się z nią wiążą?
W czasach, gdy popyt na mieszkania jest tak wysoki, że deweloperzy potrafią wypowiedzieć zawarte z klientami umowy tylko po to, by sprzedać mieszkanie drożej innemu klientowi, a nowe lokale znikają, jak świeże bułeczki, czas pozyskania finansowania odgrywa bardzo duże znaczenie. Jak wspomnieliśmy już na wstępie, pozyskanie kredytu hipotecznego jest niezwykle czasochłonne, a bank przed podjęciem decyzji potrzebuje wielu dokumentów dotyczących zarówno samej nieruchomości, jak i tych świadczących o zdolności kredytowej kredytobiorcy. Jeśli zależy nam na zakupie konkretnej nieruchomości i boimy się, że może ona zniknąć, zanim załatwimy wszelkie formalności, warto rozważyć przygotowanie ze sprzedawcą tzw. umowy rezerwacyjnej.
Umowa rezerwacyjna jest obustronnym kontraktem, w ramach którego sprzedawca nieruchomości – deweloper, właściciel, etc. – deklaruje wyłączenie danego lokalu ze sprzedaży na czas oznaczony w umowie rezerwacyjnej. Dzięki temu osoba, która wnosi o rezerwację, np. mieszkania czy domu, ma czas na zweryfikowanie swojej zdolności kredytowej.
Zauważmy w tym miejscu, że sama umowa rezerwacyjna nie wiąże się z przeniesieniem własności, ani nie stanowi umowy przedwstępnej. Ma ona jedynie charakter czasowy. Jeśli w tym czasie, strona rezerwująca nie dokona dalszych kroków, sprzedawca może włączyć ofertę do dalszej sprzedaży.
Umowa rezerwacyjna występuje zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, jednak najczęściej stosowana jest właśnie na tym drugim. Deweloperzy nie zawsze jednak godzą się na długie okresy rezerwacyjne, z uwagi na znaczny popyt na mieszkania.
Co do zasady umowa rezerwacyjna nie należy do umów uregulowanych odrębnymi przepisami prawa, więc zawrzeć w niej można wszelkie zapisy zgodne z kodeksem cywilnym. Jest to bowiem tzw. “umowa nienazwana”. Nie ma także żadnych zapisów mówiących o tym, że umowa rezerwacyjna musi zostać wykonana na piśmie lub nośniku stałym, jednak do celów dowodowych warto wykonać ją właśnie w jednej z tych form. Zawarcie umowy rezerwacyjnej w formie ustnej, powinno zaś być opatrzone świadkami, którzy zgodzą się zeznawać na ewentualnej sprawie sądowej.
WAŻNE! Jeśli umowa rezerwacyjna zawiera w sobie elementy umowy przedwstępnej, to wymagana będzie w tym celu forma aktu notarialnego.
W przypadku, gdy mamy do czynienia jednak ze zwykłą umową rezerwacyjną, w jej treści należy zawrzeć przede wszystkim:
Dość często spotykaną formą rezerwacji nieruchomości jest zawarcie umowy rezerwacyjnej, która zawiera w sobie także elementy umowy przedwstępnej. Oznacza to tyle, że umowa taka łączy ze sobą zarówno samą rezerwację nieruchomości, jak i rodzi zobowiązanie do zawarcia umowy przyrzeczonej w przyszłości. Umowa taka wymaga jednak wskazania istotnych postanowień umowy przyszłej, która zmierzać będzie do przeniesienia własności na rezerwującego / kupującego mieszkanie czy dom.
Z uwagi na to, że umowa taka jest swego rodzaju żądaniem zawarcia umowy przyrzeczonej, pociąga za sobą konieczność zachowania odpowiedniej formy, o czym napisaliśmy już wcześniej. Bezwzględnie musi zostać wykonana w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności.
Zgodnie z tym, co napisaliśmy wcześniej, a mianowicie brakiem uregulowania umowy rezerwacyjnej przepisami prawa, w kwestii kosztów wszystko zależy od porozumienia stron. Deweloper wyłączający na jakiś czas nieruchomość z oferty może oczekiwać rekompensaty, jednak to, jakiej będzie ona wysokości, pozostaje wyłącznie w jego gestii. Pamiętajmy jednak, aby wszelkie koszty związane z rezerwacją danego lokalu zawrzeć na piśmie – najlepiej w samej umowie rezerwacyjnej.
Poszukujesz taniego kredytu hipotecznego? Porównaj oferty wielu banków całkowicie bezpłatnie.
Zdjęcie główne: Pexels