W obliczu galopującej inflacji, wzrostu cen energii, paliw, a także gazu czy samych kosztów wywozu nieczystości, a w konsekwencji także czynszów odprowadzanych do spółdzielni mieszkaniowych, coraz więcej osób rozważa zakup mieszkania bezczynszowego. Czym ono w istocie jest? Czy warto kupić mieszkanie bezczynszowe? Gdzie szukać najlepszego kredytu na mieszkanie bezczynszowe?
Mieszkanie bezczynszowe może być świetną propozycją dla wszystkich osób, które nie chcą odprowadzać coraz wyższych składek na wspólne zarządzanie nieruchomościami przez wspólnoty mieszkaniowe, jak ma to miejsce w standardowych blokowiskach. To z comiesięcznych opłat wnoszonych przez właścicieli mieszkań wspólnota lub administracja opłacają zaliczki na ogrzewanie, pokrywają koszty prac remontowych, opłacają koszty wywozu nieczystości itp. Dzięki składkom / czynszom właściciele mieszkań nie muszą samodzielnie dbać o tereny wspólne czy stan techniczny budynku.
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku mieszkania bezczynszowego. W tym wypadku to właśnie na właścicielach pojedynczych lokali mieszkalnych ciąży obowiązek zadbania o wszelkie remonty budynku, w którym położone jest mieszkanie. Każdy z lokatorów samodzielnie dba o wywóz nieczystości, odśnieżenie podjazdu czy wejścia do budynku, pielęgnację zieleni etc. Słowem wszelkie prace związane z utrzymaniem “przyzwoitego” stanu nieruchomości wspólnej ciążą na każdym z mieszkańców oddzielnie.
To, że mamy do czynienia z tzw. mieszkaniem bezczynszowym, nie oznacza, że nie musimy ponosić żadnych opłat z tytułu jego użytkowania. Zauważmy bowiem, że mieszkania bezczynszowe zlokalizowane są – tak, jak wszystkie inne – w nieruchomościach wspólnych. Najczęściej kilkulokalowych blokach posiadających klatki, ogrody, podjazdy, elewacje, dachy. Na naprawy i remonty wszelkich części wspólnych składają się właśnie mieszkańcy tych budynków. Jak widać zatem, mieszkanie bezczynszowe nie jest pozbawione opłat, a te – w zależności od rodzaju napraw, wielkości budynku, ilości osób zamieszkujących nieruchomość i kilku innych czynników mogą kształtować się przeróżnie. Nie zawsze opłaty te będą niższe, aniżeli w przypadku miesięcznych składek w mieszkaniach czynszowych.
Wady, jak i zalety mieszkania bezczynszowego zasadniczo już wymieniliśmy powyżej, ale warto je jeszcze podsumować. Największą zaletą mieszkania bezczynszowego jest naturalnie brak konieczności odprowadzania comiesięcznych składek do wspólnoty. Pozwala nam to zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie. Za tymi – często pozornymi – oszczędnościami idzie jednak odpowiedzialność ciążąca na każdym z mieszkańców za utrzymanie terenów wspólnych, a także samego stanu nieruchomości. Oszczędności mogą być pozorne zaś dlatego, że w przypadku, gdy dana nieruchomość będzie wymagała poważniejszych napraw, to ich koszt może przekroczyć sumę comiesięcznych składek czynszowych, a także “zaskoczyć nas” w najmniej odpowiednim momencie. Kolejną wadą mieszkań bezczynszowych jest także brak pewności, że nasz sąsiad będzie sumiennie wywiązywał się ze swoich obowiązków, przez co możemy być narażeni na konieczność np. odśnieżania samodzielnie.
To, czy warto kupić mieszkanie bezczynszowe, zależy przede wszystkim od naszych oczekiwań i preferencji. Jeśli lubimy kontrolować wszelkie płatności dotyczące wywozu nieczystości, sprzątania klatek schodowych, dbania o tereny zielone zlokalizowane w obrębie wspólnej nieruchomości, odśnieżania, drobnych, ale także większych napraw, to możemy rozważyć zakup mieszkania bezczynszowego. Warto podkreślić tu także, że wiele z nieruchomości przygotowywanych pod budowę mieszkań bezczynszowych do minimum ograniczoną ma przestrzeń wspólną, a do lokali mieszkalnych często prowadzą także oddzielne wejścia, dzięki czemu nasza “wspólna” nieruchomość może nie wymagać zbyt wielu narad z pozostałymi mieszkańcami. Ta swego rodzaju autonomia widoczna jest przede wszystkim w coraz popularniejszych szeregowcach, gdzie każdy z mieszkańców o swój kawałek dba samodzielnie.
Z perspektywy inwestycji mieszkanie bezczynszowe także wydaje się dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w kwestii ewentualnych opóźnień w płatności czynszu przez najemców. Nawet gdy spóźniają się z opłatami, nie będziemy musieli ponosić opłat do spółdzielni z własnej kieszeni. Dodatkowo mieszkania bezczynszowe są także często tańsze w samym zakupie. Nie jest to jednak regułą, ponieważ mieszkanie bezczynszowe stają się coraz popularniejsze, a za zwiększonym popytem idzie także coraz mniejsza dostępność takich lokali.
W przypadku mieszkania bezczynszowego musimy także pamiętać, że nie każdy najemca będzie chciał samodzielnie dbać o tereny wspólne, przez co możemy mieć problem ze znalezieniem “solidnego” najemcy na dłuższy okres.
Zakup mieszkania bezczynszowego nie różni się absolutnie niczym od zakupu “zwykłego” mieszkania w bloku. Aby sfinansować mieszkanie bezczynszowe kredytem, będziemy potrzebowali tych samych dokumentów, co w przypadku każdego innego lokalu mieszkalnego. Niezbędny będzie także wkład własny, a ten wynosi aktualnie minimum 10 proc. wartości nieruchomości, jednak nie każdy bank akceptuje tę kwotę. Są bowiem instytucje, które mogą oczekiwać 20 proc. wkładu. Rozważając zakup mieszkania bezczynszowego na kredyt, warto wcześniej skorzystać z pomocy profesjonalnego eksperta kredytowego, który przedstawi oferty różnych banków i pomoże dobrać najlepszą z nich.
Zdjęcie główne: Life Of Pix z Pexels