Konsolidacja sposobem na spiralę zadłużenia
Wpadłeś w pętlę zadłużenia? Pomóc może konsolidacja
21 listopada 2021
kredyt hipoteczny tychy
Kredyt hipoteczny Tychy. Gdzie szukać najlepszych ofert?
23 listopada 2021
BIK a BIG jakie są różnice

Jakie są różnice pomiędzy BIK a BIG? Foto: Pexels

Każdy, kto planuje wzięcie kredytu gotówkowego, hipotecznego, samochodowego czy nawet karty kredytowej powinien zwrócić uwagę na to, jak wygląda jego aktualna sytuacja w BIK, a także czy nie posiada jakiś przeterminowanych zobowiązań. Te ostatnie mogą bowiem pojawić się w BIG, co, jeśli całkowicie nie uniemożliwi zaciągnięcie zobowiązania, to przynajmniej znacznie je utrudni. Ok, ale co w ogóle oznaczają te skróty i jakie są różnie między BIK a BIG? Sprawdźmy w dzisiejszym wpisie.

BIG, BIK, ERIF, KRD – można się pogubić

FAKT, więc zacznijmy od tego, że na rynku istnieje kilka firm, które dość często pojawiają się w aspekcie naszej zdolności kredytowej i tego, jak wpisy w tych firmach oddziałują na naszą zdolność właśnie.

Na początek musimy odróżnić BIG-i od BIK-u. Te pierwsze są bowiem wyłącznie bazami informacji gospodarczych, do których trafiają przede wszystkim dane o niespłaconych zobowiązaniach względem wszystkich instytucji z nimi współpracującymi. Ze znaczących się baz wyróżnić możemy właśnie: KRD, ERIF, BIG Infomonitor. Do KRD, czyli Krajowego Rejestru Długów trafić możemy np. w przypadku niezapłacenia mandatu, nieopłacenia faktury za telefon, rachunków za prąd, ale także w przypadku niezwrócenia pożyczki prywatnej osobie, która współpracuje z KRD. Słowem do KRD możemy zostać “wpisani” praktycznie za wszystko.

Podobnie sytuacja wygląda z ERIF, który działa analogicznie do KRD. Do bazy ERIF także trafimy np. za nieopłacenie rachunków telefonicznych czy innych zobowiązań względem dowolnej, acz współpracującej z ERIF instytucji. Z większych graczy wywiadowni gospodarczych zostaje nam także tytułowy BIG, a konkretnie BIG Infomonitor, który z perspektywy przyszłego kredytobiorcy może mieć bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim dlatego, że w raporcie BIG znajdą się także dane z innych rejestrów, czym BIG Infomonitor chwali się na swoich stronach. Oznacza to, że jeśli w bazie KRD widnieje negatywny wpis na nasz temat, to może on się także pojawić w raporcie BIG. Z raportu BIG korzysta zaś większość banków w Polsce, a to w przypadku psoadanych niespłaconych zobowiązań, może być znaczną przeszkodą w zaciągnięciu kredytu. Co prawda do oceny zdolności kredytowej banki korzystają także z innych baz, ale z doświadczenia wiemy, że bazują przede wszystkim na BIG oraz – o czym za chwilę raporcie BIK.

Przed złożeniem wniosku o kredyt, warto pobrać raporty z baz BIG i upewnić się, że nie figurujemy w żadnej z nich. Jeśli jednak tak się zdarzy, o pomoc w uzyskaniu kredytu warto poprosić doradcę kredytowego, który być może znajdzie ofertę banku “przymykającego oko na negatywne wpisy w BIG-ach”.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK)

Przejdźmy teraz do najważniejszego z perspektywy kredytów skrótu. BIK, scoring, punktacja. Te słowa, dość często lekceważone, mają kluczowe znaczenie w aspekcie decyzji kredytowej, którą podejmie bank do złożonego przez nas wniosku. BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej zawiera dane o wszystkich kredytach i pożyczkach zaciągniętych przez nas w bankach w okresie minimum 5 lat od dnia spłaty. Często jednak kredytobiorcy nie wycofują zgody na przetwarzanie danych po upływie 5 lat, co powoduje, że dane zawarte w BIK mogą dotyczyć także zobowiązań zaciągniętych nawet 10 lat temu.

Zwróćmy uwagę na to, że w BIK pojawią się nie tylko informacje o tym, czy w ogóle spłaciliśmy zaciągnięte zobowiązania, ale także to, czy spłaty rat dokonywane były w terminie. Nawet jednodniowe opóźnienie w płatności będzie widoczne w danych Biura Informacji Kredytowej. Co prawda opóźnienia do 30 dni nie mają wpływu na decyzję kredytową, ale i tak będą widniały w naszej historii. Pamiętajmy bowiem, że na podstawie danych zgromadzonych w BIK automatycznie tworzony jest tzw. scoring, czyli punktacja BIK do nas przypisana. To na niej właśnie przede wszystkim bazują banki. Wpływ na punktację, obok, terminowości, ma także to, jak często korzystamy z kredytów, kart kredytowych, pożyczek ratalnych czy limitów odnawialnych. Im częściej posiłkujemy się pożyczonymi pieniędzmi, tym gorzej, a to wpływa na naszą ocenę kredytową w oczach banków.

W danych BIK pojawią się także wszelkie zapytania kredytowe, które wpływają do Biura za pośrednictwem banków. Jeśli składamy w ciągu roku wiele wniosków o różne instrumenty finansowe, nasz wskaźnik BIK także będzie się obniżał. Ostatnim wskaźnikiem, na który Biuro Informacji Kredytowej zwraca uwagę, będzie nasze doświadczenie kredytowe. Im krótszy jest nasz “staż pożyczkowy”, tym gorzej. To także bowiem obniża ogólną punktację BIK.

Warto zauważyć zatem, że wpływ na decyzję kredytową mają zarówno dane zawarte w BIG-ach, jak i BIK-u, jednak każda z tych instytucji różni się od siebie. W przypadku BIG pojawią się tam tylko te dane, które współpracujący z Biurem Informacji Gospodarczej podmiot przekaże – zwykle tylko niespłacone długi, w BIK zaś znajdą się wszelkie informacje dotyczące naszej historii kredytowej na przestrzeni minimum 5 lat.

Pamiętajmy jednak, że niższa punktacja BIK nie przekreśla całkowicie możliwości otrzymania kredytu, przy czym o wsparcie w jego uzyskaniu najlepiej poprosić profesjonalnego doradcę kredytowego.

Komentarze są wyłączone.